نور آبی گوشی هوشمند ما چه تاثیری بر پوست و بدن دارد؟

0
481

این نور به نسبت بالایی (۳۰ تا ۴۰ درصد) در صفحه‌های تلویزیون تخت، رایانه‌ها، تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند و همچنین در لامپ‌های LED و روشنایی کم‌مصرف وجود دارد.

نور آبی طول موج بسیار کوتاهی دارد، به این معنی که می تواند حتی عمیق تر از UV به پوست و سلول های اپیدرم نفوذ کند.

قرار گرفتن در معرض بیش از حد یا طولانی مدت ممکن است باعث آسیب قابل مشاهده به پوست شود. این فرآیند اکسیداسیون را تسریع می کند که باعث پیری زودرس پوست می شود و می تواند باعث افزایش رنگدانه، التهاب و شکسته شدن سد اپیدرم شود.” اساسا، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی می تواند باعث کم آبی، حساس شدن پوست، تسریع پیری و خستگی چشم و تاری دید شود.

قرار گرفتن در معرض نور آبی پس از تاریکی، تولید ملانین (هورمون خواب) را مختل می کند و می تواند احساس خواب را سرکوب کند و ما را بی خواب کند. به یاد داشته باشید، بزرگترین منبع نور آبی از خورشید می آید، قرار گرفتن در معرض نورآبی در طول روز نیز می‌تواند اثر عالی درخلق و خوی ما داشته باشد، بنابراین ماندن بیش از حد در مقابل صفحه نمایش در شب می تواند این پیام را به بدن ما ارسال کند که هنوز روز است.

نور آبی تأثیر مستقیمی بر متابولیسم میتوکندری فیبروبلاست‌های پوست دارد. میتوکندری که به عنوان باتری های سلولی نیز شناخته می شود، انرژی لازم برای حفظ عملکرد صحیح سلول ها را هنگامی که سلول ها تحت استرس متابولیک یا محیطی هستند را تولید می کند.

چگونه از پوست محافظت کنیم؟

۱٫ از محافظ صفحه استفاده کنید

از آنجایی که بیشتر شما به کار در خانه عادت دارید، کاهش زمان صرف شده روی صفحه نمایش غیرممکن است. با این حال، خبر خوب این است که می توانید از محافظ های صفحه نمایش یا فیلترهایی استفاده کنید که نور آبی را مسدود کرده و اثرات مضر آن را بر روی پوست شما کاهش می دهد. برخی از تلفن های هوشمند در حال حاضر دارای تنظیمات داخلی هستند که انتشار نور آبی را به حداقل می رساند. همچنین می توانید روشنایی دستگاه خود را به حداقل برسانید یا حالت شب را در شب برای کنترل انتشار نور آبی انتخاب کنید.

  1.  ضد آفتاب ضروری است

خورشید منبع اصلی نور آبی است. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که وقتی در خارج از منزل هستید از پوست شما به خوبی محافظت می شود. یک ضد آفتاب با طیف وسیع و غنی از آنتی اکسیدان انتخاب کنید. آنتی اکسیدان ها نور آبی را مسدود نمی کنند، اما رادیکال های آزاد تولید شده توسط نور آبی را خنثی می کنند.

  1.  مراقب رژیم غذایی خود باشید

در حالی که استفاده موضعی از آنتی اکسیدان ها ضروری است، باید به رژیم غذایی خود نیز توجه کنید. در حالت ایده آل، رژیم غذایی شما باید حاوی مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان مانند میوه ها و سبزیجات تازه باشد که می تواند به پوست شما کمک کند تا با رادیکال های آزاد مبارزه کند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید