نکاتی برای افزایش کلاژن سازی طبیعی پوست

0
381

کلاژن یک پروتئین مهم است که بدن برای جوان و سالم نگه داشتن پوست به آن نیاز دارد. کلاژن شایع ترین و فراوان ترین شکل پروتئین در بدن است.

در بسیاری از بافت های ماهیچه ها، استخوان ها، تاندون ها، عروق خونی و دستگاه گوارش یافت می شود.

وقتی سطح کلاژن بالا باشد، پوست نرم، صاف و سفت می شود. کلاژن به سلول های پوست کمک می کند تا خود را ترمیم کنند. کلاژن همچنین به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند. به همین دلیل است که کلاژن در طول سالها به عنوان یک عنصر بسیار مهم برای مراقبت از پوست دیده شده است.

با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می کند. این کمبود کلاژن منجر به علائم رایج پیری می شود. خطوط ریز و چین و چروک روی پوست ظاهر می شود. پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، سفتی مفاصل همگی نشانه این است که بدن کلاژن کمتری تولید می کند.

از سن ۲۰ سالگی، کیفیت و کمیت کلاژن تولید شده کاهش می یابد. بسته به ترکیب ژنتیکی، شیوه زندگی، سرعت کاهش کلاژن متغییر است. از این رو نیاز به حفظ و تقویت کلاژن وجود دارد.

راههای افزایش کلاژن

راه های زیادی برای افزایش سطح کلاژن وجود دارد. یک فرد می تواند به سادگی غذای متفاوتی را به رژیم غذایی خود اضافه یا مکمل مصرف کند

آبرسانی، راز زیبایی پوست

در صورت کم آب بودن بدن، احتمال دارد آب پوست شما نیز دچار کم آبی شود، در نتیجه پوست ممکن است خشک تر شده و خطوط ریز ناشی از کم آبی روی پوست ظاهر شود.

آبرسانی از داخل به بیرون انجام می شود. به یاد داشته باشید که آب کافی، حدود ۱٫۵ لیتر در روز بنوشید و از مصرف غذاهای غنی از آب مانند خیار، هندوانه، کدو سبز، گوجه فرنگی دریغ نکنید.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک یک ترکیب مهم برای کلاژن در پوست است. این ماده در غذاهای غنی از اسیدهای آمینه مانند لوبیا ، سبزیجات ریشه ای و سویا یافت می شود. افزودن اسید هیالورونیک به رژیم غذایی از طریق غذا می تواند به راحتی به افزایش سطح کلاژن کمک کند. اسید هیالورونیک نیز به عنوان مکمل موجود است.

ویتامین C

ویتامین C یکی از شناخته شده ترین ویتامین ها است. بدن انسان نمی تواند ویتامین C تولید کند ، بنابراین دریافت آن از رژیم غذایی بسیار مهم است.

ویتامین C بخش مهمی از رژیم غذایی سالم است و در غذاهایی مانند مرکبات و سبزیجات سبز برگ یافت می شود. ویتامین C را می توان به عنوان مکمل مصرف کرد یا به پوست اضافه کرد و در بسیاری از غذاها یافت می شود. مرکبات، سبزیجات برگ سبز، پاپایا، توت فرنگی و کلم بروکلی همه سرشار از ویتامین C هستند.

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد کمک می کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که می توانند به بدن آسیب برسانند. همه آنتی اکسیدان ها تولید کلاژن را افزایش نمی دهند ، اما به کلاژن موجود کمک می کنند تا بهترین کار را انجام دهد.

انواع مختلفی از آنتی اکسیدان ها وجود دارند که می توانند به طرق مختلف از پوست محافظت کرده و جوان کنند. آنتی اکسیدان ها را می توان به وفور در طبیعت و غذا یافت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید