این شرکت در ۲۸/۸/۸۶ به شماره ثبت ۳۱۱۲۸۰ رسماً در اداره کل ثبت  شرکت هاو مالکیت صنعتی وابسته به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تحت امر قوه ی قضاییه پس از تشكيل پرونده و تكميل و ارائه ي مدارك مربوطه و رسمي به ثبت قانونی رسید و رسماً تاسیس شده است.
شرکت مهدکارآفرینان پگاه پایا با حضورجمعی از فرهیختگان عرصه ی هنر زیبایی و برخی از پژوهشگران و محققان وزحمتکشان این هنر و با هدف ارتقای سطح دانش و مهارت و ایجاد الگوهای موفق و مطابق با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی اسلامی و به منظور بسط و توسعه ی خدمات ، مشاوره و تحقیقات راه اندازی شده است .
در واقع تأسيس اين شركت محصول ۱۵ سال تلاش بی وقفه و حضور آگاهانه و توام با برنامه ریزی در سطوح ملی و بین المللی است.
وجود دغدغه های فرهنگی و لزوم فرهنگ سازی و الگو آفرینی و افزایش کرامت اجتماعی کسانی که درعرصه ی هنر آرایش و زیبایی تلاش دارند از جمله دلایل حضور فعالانه این شرکت، در این عرصه است.
شرکت مکاپ با پیشنهادنامگذاری روز ۲۸ آبان ماه مصادف با ۱۸ نوامبر به عنوان روز آرایش و زیبایی در ايران و جهان  تلاش نموده است بر اهتمام خود و دیگران برای حفظ کرامت اجتماعی و افزایش شئون و جایگاه حقیقی تلاشگران عرصه ی هنر و زیبایی به عنوان رسولان زیبایی کشور، یک گام فراتر ازسایرملل ودولت ها بردارد تادرآینده ای نه چندان دور شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای بالقوه ای باشیم که علاقمندند در محیطی سالم و دور از هر نوع نا پاکی و پلیدی ،  فعالیت وتلاش نافذ و پر فایده در این عرصه نمایند.
در همین راستا شرکت مکاپ درجهت هویت بخشی و تکریم جایگاه معنوی و حفظ اصالت فرهنگی و هنری هنرمندان ایرانی که همواره در عرصه هنر پیشتاز بوده و هستند و به قول معروف : هنرنزد ایرانیان است و بس؛ اقدام به ایجاد و توسعه ی خدمات آرایش به سبک ایرانی باعنوان طرح ملی وبین المللی(I. M. S) نموده است.
فلذا زمینه سازي این مهم از یک سو و لزوم هدفمند نمودن کلیه همایش هاو فعالیت های آموزش تخصصی که به صورت همایش یا سمینار در داخل و خارج از کشور توسط انواع شرکت ها یا مؤسسات دولتی و غیر دولتی برگزار  می گردند ، از سوی دیگر وباز به جهت جلوگیری از صرف هزینه های گزاف و بی هدف که اغلب از سوی افرادسودجو به عنوان تدارک همایش آموزشی از متقاضیان دریافت می گردد و بیشترجنبه ی ژورنالیستی دارند، شرکت مبادرت به تدوین و تنظیم استاندارد تعیین سطح در سطوح  A-B-C-D نمود تا بتواند پس از تعیین نقاط ضعف و قدرت آرایشگران ، زمینه ارتقاء مهارت به صورت هدفمند و انجام آرایش به سبک ایرانی رانیز فراهم نماید.
این شرکت با برگزاری فستیوال ها و همایشهای مختلف در جهت اهداف مطروحه ی خود تلاش می نماید و در این راستا ازبرترین ها و پیشکسوتان این هنر نیز تجلیل رسمی به عمل خواهد می آورد.

این شرکت نخستین آموزشگاه مراقبت زیبایی ایرانی اسلامی را در ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ و همزمان با میلاد مسعود حضرت امام حسین (ع) با حضور مدیرکل محترم فنی و حرفه ای استان تهران و جمعی از مسئولین از وزارت کشور و نهادریلست جمهوری تأسیس و راه اندازی نمود تا مدل موفقی را در این عرصه بنیان نهد .

همچنین این شرکت با پیگیری های زیاد توفیق یافت تا نظر مسئولین وزارت علوم وزارت کشور و مرکز امور زنان ریاست جمهوری را در سال ۱۳۹۱ و پس از ۳سال تلاش جهت تأسیس نخستین دانشگاه مراقبت زیبایی در کشور جلب نماید ولی متأسفانه بدلیل رانت و سرقت  فرهنگی این طرح از دست شرکت ربوده شد و قطعاً از مسیری که تعریف و تعییین شده بود فاصله گرفت .

در سال ۱۳۹۳ این شرکت پس از دوسال پیگیری و تلاش بالاخره از ۲۴ الی ۲۸ آبان ماه موفق شد تا در جزیره ی زیبای کیش نخستین جشنواره ، همایش ملی و نمایشگاه سلامت ، بهداشت و زیبایی کشور در سه بخش : جشنواره(نخستین دوره  مسابقات کشوری آرایشگران) ، همایش ملی (برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت و همایش مهارت محور) نمایشگاه(با حضور ۵۰برند برتر کشور در تالار شهر کیش) برگزار نماید .

این شرکت ضمن حفظ استقلال و سلامت کاری و توسعه فعالیت ها بر پایه کارسالم و ماندگار و متناسب با شئون ایرانی اسلامی همچنان پیشتاز عرصه سلامت ، بهداشت و زیبایی کشور است .

مبتکر و بنیانگذار آرایش و زیبایی به سبک ایرانی « طرح ملی و جهانی I.M.S »

به منظور فرهنگ سازی با هدف حفظ هویت و اصالت هنر ایرانی و پرهیز از آسیب های اجتماعی با رویکرد توجه به مد ایرانی و اسلامی ، شرکت بین المللی مکاپ برای نخستین بار در سال ۱۳۸۶ نخستین استاندارد آرایش و زیبایی به سبک ایرانی را در پنج بخش و آیتم ذیل تدوین نمود :

۱- آرایش در خانه « خودآرایی » به سبک ایرانی

۲- آرایش (آراستگی) در محیط کارو فعالیت های اجتماعی

۳- آرایش(آراستگی) در اماکن و معابر عمومی

۴- آرایش در مجالس و مهمانی ها

۵- آرایش عروس ایرانی

۲۸آبان روز سلامت و زیبایی

یکی از برنامه های مهم این شرکت تلاش در جهت نامگذاری روز ۲۸ آبان هرسال به نام روز آراستگی ، سلامت و زیبایی و فراهم نمودن فرصت تجلیل و تکریم از فعالان عرصه ی سلامت و زیبایی کشور و خاصه چهره پردازان و چهره آرایان « آرایشگران» کشور است .

کسانیکه سهم بزرگی در سلامت فردی و اجتماعی دارند و اگر پتانسیل این افراد درست استفاده شود تلاش آنان خاصه در بخش خودآرایی بانوان در منزل و گرما بخشیدن به محیط خانه و خانواده و تحکیم روابط زناشویی و کانون خانواده می تواند سهم و نقش بسزایی در کاهش طلاق و سایر آسیب های اجتماعی و تحکیم روابط زناشویی و خانوادگی باشند.

برگزاری دوره های مهارت آموزی در رشته های آرایشگری

شرکت مکاپ موفق گردید در ۲۲ خرداد ۹۲ همزمان با میلاد امام حسین (ع) نخستین آموزشگاه مراقبت زیبایی ایرانی اسلامی را با حضور مسئولین عالی رتبه استان از فنی و حرفه ای – وزارت کشور – مرکز امور زنان ریاست جمهوری افتتاح نموده و با همکاری برترین مدرسین کشوری دوره های گذر مهارتی و همایش های اموزشی را نیز برگزار نماید.

موسس و پایه گذار نخستین دپارتمان تخصصی چهره آرایان(آرایشگران) ایران

این دپارتمان با هدف شناسایی افراد خبره و متخصص که همواره با نوآوری و خلاقیت و ابتکار عمل موجب رشد و شکوفایی و توسعه ی فن و هنر زیبایی در سطوح ملی و بین المللی بوده اند و همچنین امکان آموزش های مستقیم توسط مدرسین دوره دیده در داخل و خارج از کشور برای علاقمندانی که به هر دلیل امکان تردد به کشورهای مختلف و صرف وقت و هزینه ها را ندارند پایه گذاری گردید همچنین در این دپارتمان نسبت به تولید آثار ذیل نیز اقدام می گردد.

۱- استانداردهای تخصصی .

۲- جزوات و کتب آموزشی و کمک آموزشی .

۳- تولید فیلم و تصاویر آموزشی و کمک آموزشی .

به تمامی اعضاء دپارتمان و مدرسین و فعالان این مرکز کارت مخصوص صادر می گردد.

* همچنین از آنجا که این مجموعه جهت ارتقاء سطوح مهارتی وکارآفرینی و دانش و فن چهره آرایان محترم و فعالان عرصه ی سلامت و زیبایی مبادرت به برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی و راهنمایی و مشاوره ی تعیین سطح می نماید. به علاقمندانی که در این دوره ها در ۲۵ گرایش و رشته مجزا ولی مرتبط در زمینه چهره آرایی شرکت می نمایند مدارک تفکیک شده و مطابق با رشته و گرایشی که ارتقاء یافته و مشاوره شده اند صادر می گردد.

* مهمترین مزیت این است که برای نخستین بار این شرکت در ایران امکان اینکه مدرسین نیز کنار امضاء و تأیید شرکت ، مدارک خود را نیز برای هنرجویان و ارتقاء طلبان امضاء نمایند وجود دارد .

* از دیگر فعالیت های این دپارتمان برگزاری همایش های منطقه ای – استانی و ملی است . دراین همایش ها که با هماهنگی روسای محترم انجمن ها و یا اتحادیه های سراسری کشور و دفاتر نمایندگی شرکت برگزار می گردد سعی شده تا از وجود بهترین مربیان و مدرسان زیبایی و سلامت که البته مورده تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سازمان فنی وحرفه ای و یا مراکز دانشگاهی باشند استفاده شود.

* تمامی همایش ها به صورت تخصصی و حرفه ای برنامه ریزی و اجراء می گردد و در پایان هر همایش به تمامی حضار دیپلم تخصصی اعطاء می شود.

برگزاری دوره های آموزش عالی – تخصصی – حرفه ای

در رشته های طراحی و تعادل زیبایی ، مدلباس انواع مدبه سبک ایرانی ، دورهه ای تخصصی مدیریت شغلی ، حرفه ای ، مهارتی و بازاریابی و مشتری مداری و …

* با مشارکت و همکاری مشترک و سه جانبه توسط : شرکت ، موسسه و واحد هنرجهاددانشگاهی از سال ۹۰تا۹۲

* تمامی دوره ها توسط مدرسین و مربیان و اساتید دانشگاهی و خبره و صاحب نام ایران برگزار می گردید .

* در پایان دوره گواهینامه ی معتبر و رسمی از جهاددانشگاهی تهران به شرکت کنندگان در کارگاه های آموزشی اعطاء می گردید .

برگزاری دوره های حرفه ای و تخصصی خارج از کشور

از سال ۱۳۸۵ با عقد قرارداد رسمی با دانشگاه علوم و فنون و تکنولوژی کشور سوریه گروهی از علاقمندان به کسب دانش و مهارت از کشورهای دیگر خاصه آشنایی با سبک های عربی پس از انجام مراحل اداری و ثبت نام رسمی به مدت یکهفته کامل به دو کشور سوریه و لبنان اعزام می گردند دراین دوره ها آموزش های لازم طی سه روز فشرده توسط اساتید دانشگاهی همان کشور تدریس می گردد و در پایان دوره گواهی نامه ی رسمی دانشگاه مذکور به آنان اعطاء می شود.

برگزاری مراسم افتتاحیه دفاتر نمایندگی

این شرکت به منظور معرفی دفاتر نمایندگی خود در هر شهر و منطقه و استان بنا به درخواست متقاضیان مبادرت به برگزاری مراسم افتتاحیه و حمایت های لازم معنوی از نمایندگی ها با حضور فعالان و مسئولان همان شهر و منطقه و استان می نماید .