منو
30.4 C
Tehran
دوشنبه، 8 خرداد 1402

طليعه:

حمد و سپاس، شايسته و سزاست مرخداي رحمان را هستي بخشي كه بنور واسعه ي خويش توفيق درك فضايل خود را نصيبمان فرمود و از سر لطف لوازم و شرايط تعالي و رشد و قرب به درگاهش را برايمان فراهم فرمود.

همو كه انبياء الهي(ع) را برانگيخت تا چراغ هدايتمان باشند و امامان معصوم (ع) را جانشينان خود در زمين ساخت تا اسباب خير و سعادت دنيا و آخرت انسان ها باشند.

و درود و سلام بي پايان نثار پايه گذار مكتب اسلام، حضرت ختمي مرتبط محمد بن عبدا… (ص) و   ثلاله ي پاكش خاصه حضرت ولي عصر (عج).

و سلام و درود نثار روح بلند و ملكوتي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) و    همه ي دلسوزان و ارادتمندان اسلام، انقلاب و رهبر فرزانه ي انقلاب.

مقدمه:

ايران اسلامي همواره در طول تاريخ كهن و پرحادثه و حماسه ي خويش شاهد وقايع و اتفاقات خير و شر، خوب و بد و زشت و زيبا بوده است و گاهي در اثر بي كفايتي حاكمان وقت آنچه بيش از همه چيز مورد هجمه و آسيب جدي قرار گرفته است اقتدار، عظمت، عزت و امنيت كشور در جاي جاي آن بوده است.

تبلور عزم ملي و شور انقلابي و اسلامي ملّت عظيم و سربلند ايران از قيام ۱۵ خرداد تا پيروزي بهمن ۵۷ نشان از ضعف حكام و عظمت و بزرگي اسلام و مردم مسلمان ايران داشت كه مي خواستند تحت زعامت ولايت فقيه و پرچم جمهوري اسلامي آنچه كه طي قرن ها و سال هاي زياد به تاراج رفته بود به ايران هميشه سرافراز و سربلند، بازگردد.

امروز از دغدغه ها و نگراني هاي مهم مسئولين نظام ضمن حفظ اقتدار- عظمت، عزت و سربلندي كشور در   عرصه هاي داخلي و خارجي حفظ امنيت اجتماعي و انتظامي سراسر ايران اسلامي است. كه در اين راستا نيروي انتظامي كشور سرامد همه ي نهاد هاي انقلابي پيشتاز اين عرصه ي خطير است و با جانفشاني و ايثار  و سرافرازي و نثار شهدايي بس گرانقدر و ممتاز، همه ي تلاش خود را بكار گرفته تا تحت فرماندهي معظم كل قوا و مشاركت هدفمند و معنادار با ملّت اين مهم (امنيت اجتماعي و انتظامي) را در سراسر كشور برقرار سازد.

بي شك يكي از مهمترين اقداماتي كه در جلب مشاركت معنادار و هدفمند اين دو نهاد انقلابي (نيروي انتظامي و مردم) مي تواند مهم جلوه نموده و مؤثر باشد نحوه ي اطلاع رساني صحيح و آگاه نمودن مردم از روند فعاليت ها و اخطار در مورد آسيب هاي اجتماعي موجود است كه برگزاري همه ساله ي نمايشگاه نيروي انتظامي در اقامه ي اين مهم بسيار مؤثر و تأثيرگذار بوده و موجب مي گردد همه ساله روند رو به افزايش مشاركت اين دو نهاد را شاهد باشيم.

آنچه كه  در اين طرح به اختصار تقديم مي گردد. سعي دارد به جوانب مختلف رويكرد نمايشگاه از لحاظ محتوا، ظاهر و دامنه ي تأثير و تبليغ و اطلاع رساني توجه جدي نمايد.

اميد است  با بكارگيري توان موجود و برخورداري از انگيزه هاي انقلابي در اين دو نهاد، شاهد اقامه ي نمايشگاهي باشيم كه ضمن نوآوري و ابتكار عمل، موجب شكوفايي و نيل به همه ي اهداف عاليه كشور در حوزه ي نظم و امنيت اجتماعي و انتظامي گردد.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضي

گروه فرهنگي و هنري پيمبر

  مرداد ماه ۸۷

گروه فرهنگي و هنري پيمبر

پ)  موسسه فرهنگي و هنري پنجره ي سبز

ي ) موسسه فرهنگي و هنري يسنا

م ) موسسه فرهنگي و هنري مهرتابان

ب ) موسسه فرهنگي و هنري بني فاطمه (س)

ر ) شركت راهبرد بازرگاني ايران

الف) كليات طرح:

  1. تعريف:

مشاركت و تعامل نيروي انتظامي با نهادهاي مردمي (گروه فرهنگي، هنري پيمبر) جهت فعاليت در راستاي افزايش امنيت اجتماعي با رويكرد مهندسي فرهنگي، فرهنگ سازي و الگوآفريني و با عنايت به توصيه هاي فرماندهي معظم كل قوا و رهبر فرزانه ي انقلاب خاصه در سال نوآوري و شكوفايي، در اقامه و برگزاري نمايشگاه سراسري نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در تهران هفته ي نيروي انتظامي.

  1. جامعه ي هدف:

۱-۲٫ مسئولين محترم: قواي سه گانه، نيروهاي نظامي و انتظامي، فرهنگي، عقيدتي و سياسي، نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي – وزراء محترم و معاونين – استانداران و فرمانداران محترم،‌ ائمه ي جمعه و جماعات،‌ نمايندگان مردم در شوراهاي اسلامي شهر ها، دست اندركاران و كارگزاران نظام.

۲-۲٫ بخش هاي مختلف مردمي، نهاد ها و سازمان ها،‌ شركت ها و مؤسسات غيردولتي و مردم و عموم بازديدكنندگان.

  1. اهداف:

۱-۳٫ تلاش در جهت اطلاع رساني به موقع و دقيق و صحيح به مسئولين و مردم در خصوص فعاليت هاي انجام شده در عرصه امنيت اجتماعي.

۲-۳٫ زمينه سازي و بسترسازي مناسب جهت افزايش تعامل و مشاركت هدفمند و معنادار مردم و نيروي انتظامي.

۳-۳٫ فرهنگ سازي و الگوآفريني در جهت حفظ امنيت اجتماعي و ارتقاء و افزايش ضريب امنيت اجتماعي.

۴-۳٫ امكان رشد و تعالي الگوهاي اخلاقي و رفتاري.

۵-۳٫ تلاش در جهت پيشگيري، كنترل و مهار انواع آسيب هاي اجتماعي كه در اثر بي موالاتي و بي توجهي و احياناً سوء مديريت در عرصه ي فعاليت هاي اجتماعي رخ مي دهند.

۶-۳٫ ارتقاء سطوح آگاهي عمومي از لزوم توجه به حفظ امنيت اجتماعي.

۷-۳٫ ارتقاء سطح دانش و تكنيك انتظامي و اجتماعي نيروي انتظامي كشور با فراهم نمودن شرايط نقد و ارزشيابي توسط بازديدكنندگان.

ب) برنامه هاي اجرايي طرح:

۱٫ حوزه تبليغات و اطلاع رساني:

۱-۱٫ تبديل مواد و مطالب خام،‌خبري، توصيه و حديث و مطالب علمي و تخصصي به پكيج هاي تبليغاتي.

۲-۱٫ طراحي انواع تابلو هاي تبليغي با رويكردهاي جديد و روش هاي جذاب و زيباي تبليغي.

۳-۱٫ تبليغات سطح شهري- رسانه اي – مطبوعاتي.

۴-۱٫ تبليغات محيطي  داخل و اطراف نمايشگاه.

۵-۱٫ تبديل پيام هاي محتوايي نمايشگاه به آثار زيباي تبليغي به روش هاي مختلف.

۲٫ سازه هاي نمايشگاهي و غرفه آرايي:

۱-۲٫ طر احي و اجراي نمايشگاه براساس اطلاعات داده شده نيروي انتظامي و فضاي مورد نياز.

۲-۲٫ آذين و تزيين و غرفه آرايي و نورپردازي اجراي نمايشگاه در محيط هاي بسته ي از پيش تعيين شده.

۳-۲٫ طراحي و ساخت سازه هاي نمايشگاهي به روش هاي نو در محيط هاي باز و قابل استفاده با توجه به مكان منتخب براي اقامه ي نمايشگاه.

۴-۲٫ پوشش دهي مناسب سازه ها جهت هر چه زيبا و دلنشين جلوه شدن كل نمايشگاه.

۵-۲٫ استفاده از بهترين تكنولوژي روز جهت استحكام نمايشگاه ضمن برخورداري از زيبايي و جذابيت لازم.

  1. برنامه هاي محتوايي:

۱-۳٫ توجه و دقت به حفظ تناسب غرفه آرايي با توجه به موضوع فعاليت هرغرفه.

۲-۳٫ تنظيم بروشور – تراكت – كتاب و CD جهت اطلاع رساني به بازديدكنندگان.

۳-۳٫ برگزاري نشست هاي تخصصي و كارگاه هاي مشورتي و آموزشي جنب نمايشگاه جهت ارتقاء سطح آگاهي عمومي و پاسخگويي به سؤالات.

۴-۳٫ برگزاري مسابقات فرهنگي و اجتماعي با رويكرد امنيت اجتماعي در هر روز از نمايشگاه و حول محور موضوعي خاص.

۵-۳٫ نامگذاري هر روز از نمايشگاه به يك موضوع مورد نظر و برنامه ريزي براي برگزاري همايش ها و    نشست هاي ويژه در همان روز.

۶-۳٫ برگزاري اولين  جشنواره ي شهرامن  و تشكيل دبيرخانه ي دائمي آن.

۷-۳٫ بكارگيري روش هاي هنري در سراسر نمايشگاه و طول زمان برگزاري نمايشگاه جهت نافذتر شدن پيام ها از قبيل برخورداري از هنر كاريكاتور – هنرهاي حجمي و تجسمي – سرود و همخواني – شعرسرايي – خوشنويسي – تئاتر و طنز و …

۸-۳٫ اقامه ي فراخوان فرهنگي با رويكرد مهندسي فرهنگي در چارچوب امنيت اجتماعي و نظر خواهي و        نظر سنجي از بازديدكنندگان از نمايشگاه در اين رابطه و فراخوان عمومي در خصوص فراخوان فرهنگي مذكور از طريق رسانه ها و مطبوعات.

۹-۳٫ معرفي فعالان و پيشكسوتان محله هاي تهران كه موجب برقراري امنيت اجتماعي بوده و بهترين مشاركت را با نيروي انتظامي داشته اند به عنوان امنيت ياران محله.

۱۰-۳٫ بكارگيري نيروهاي مردمي و انتظامي جهت برقراري نظم و انظباط عمومي نمايشگاه با پوشش هاي مشخص و غير نظامي.

۱۱-۳٫ تلاش در جهت معرفي روش هاي نو، نافذ و اثر گذار نيروي انتظامي در برقراري نظم و امنيت اجتماعي با توجه به سال نوآوري و شكوفايي.

۱۲-۳٫ بكارگيري روش هايي كه در افزايش برقراري امنيت اجتماعي در محله ها و مناطق مي توانند نافذ و مؤثر باشند از طريق جلب مشاركت گروه هاي سني كودك و نوجوان.

۱۳-۳٫ طراحي مدل نمايشگاه با توجه به غرفه هاي مشخص شده ي نيروي انتظامي به نوعي كه در مسير حركت جهت بازديد از نمايشگاه پيام هاي محتوايي در اشكال هندسي (سازه ها) – نوع تبليغات – و آرايش غرفه ها كاملاً ‌جلوه نمايد.

۱۴-۳٫ حفظ تناسب پيام هاي هر غرفه با روش هاي فني و مهندسي ساخت و طراحي  نمايشگاه و تناسب آنها با نحوه ي تبليغ و اطلاع رساني.

۴٫ ساير برنامه ها:

۱-۴٫ ساخت انيميشن ها و شخصيت هاي ويژه و كارتوني جهت گروه هاي سني مختلف و براساس   موضوع هاي مورد نظر در نمايشگاه.

۲-۴٫ ساخت انواع تصاوير مستند براساس موضوع مورد نظر نيروي انتظامي.

۳-۴٫ طراحي، تدوين و ساخت هر نوع مجموعه ي مصور (صدا و تصوير) بر اساس موضوعات مورد         نظر نيروي انتظامي.

۴-۴٫ طراحي و ساخت سايت امنيت اجتماعي با هدف اطلاع رساني و جذب مشاركت فعال مردم در برقراري    شهر امن و پيشگيري از انواع آسيب هاي اجتماعي و كنترل مهار آنها و جذب اطلاعات از شهروندان جهت افزايش امنيت اجتماعي در محلات و مناطق.

۵-۴٫  اجراء و نمايش زنده ي لباس ايراني و ارائه الگوهاي برتر در اين زمينه و آرايش به سبك ايراني در راستاي طرح امنيت اجتماعي.

ج) تعهدات:

۱٫ نيروي انتظامي جمهوري اسلامي:

ارائه ي اطلاعات لازم به گروه عامل طرح و معرفي كار گروه تخصصي و اجرايي و منتخب نيرو به گروه عامل جهت پيشبرد برنامه ها با توجه به فرصت كم باقيمانده تا نمايشگاه و فراهم نمودن تسهيلات لازم و پرداخت بموقع هزينه ها به صورت نقدي.

۲٫ گروه فرهنگي و هنري پيمبر (گروه عامل طرح):

اجراي طرح براساس جدول زمانبندي شده و توافقي طرفين پس از دريافت اطلاعات لازم از نمايشگاه كه در برآورد هزينه ها و انجام تعهدات و مسئوليت ها بسيار مهم و ضروري است.

تذكر:

از جمله بديهيات و ضروريات در طراحي ،‌ تدوين،‌تنظيم و اجراي طرح هاي ملي مخصوصاً نمايشگاه هاي سراسري وجود اخبار – اطلاعات و ميزان و مقدار لوازم، محدوده ي طرح، امكانات موجود و غيره است كه متأسفانه هيچكدام بطور روشن در اختيار اين گروه تاكنون قرار نگرفته و بديهي است تا زماني كه نيروي انتظامي در اين خصوص تلاش جدي ننمايد، نه اين گروه بلكه هيچ گروه ديگري قادر به ارائه ي طرح كامل و برآورد هزينه هاي دقيق نيست مگر اينكه بيشتر گروهي در اين خصوص توجيه شده و اقدامات لازم قبلاً صورت گرفته باشد.

اميد است به هر ترتيب با توجه به  صرف نيرو و وقت زياد در تدوين اين پيشنهاد و طرح و برگزاري جلسات داخلي با كار گروه هاي تخصصي و جلسات گذشته با مسئولين محترم پليس امنيت كشور شاهد رشد و تعالي بيشتر و فراهم شدن زمينه هاي حضور و مشاركت بخش هاي مردمي با نهاد دولت خاصه در حوزه ي نظم و امنيت اجتماعي بيش از پيش باشيم.

اللهم عجل لوليك الفرج

گروه فرهنگي، هنري پيمبر

مرداد ۱۳۸۷

- تبلیغات -
☎️ تماس با ما