طرح مشاركت معنا دار و  هدفمند با

 نيروي انتظامي

در راستاي افزايش امنيت اجتماعي

«با رويكرد مهندسي فرهنگي »

فرهنگ سازي و الگو آفريني

در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي

تهران : هفته ي نيروي انتظامي نمايشگاه ملي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي

سال نوآوري و شكوفايي

 «۱۳۸۷»

حمد و سپاس شايسته و سزاست مر خداي رحمان را، هستي بخشی كه به نور واسعه ي خويش توفيق بندگي و طاعت و عبادت خويش را نصيبمان فرمود و از دل خاك تا اوج افلاك شرايط هدايت و رستگاري را برايمان مهيا فرمود.

همو كه رسولان بحقش را، معصومين و اوليا اش را چراغان هميشه منور قرار داد تا تمسك به راهشان، تقرب و رضايتش را موجب گردد كه:

اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الامر منكم

     و حمد و سپاس به درگاهش كه زيباست و خالق زيبايي هاست و زيبايي ها را دوست مي دارد و رسولش (ص) فرموده است خیر و خوی را نزد خوشرويان بجوييد زيرا اعمال آنان به نيكي و زیبایی زيبنده تر است.

     و درود و سلام با اخلاص نثار حضرت ختمي مرتبت محمد بن عبدالله (ص)  كه زيبا سيما و زیبا سيرت است و ثلاله ي پاكش خاصه حضرت ولي الله الاعظم (عج) و همه اولياء و اوصياء و رهبران پاك طينت و پاك نيت ديني در طول تاريخ پرفراز و نشيب تشيع علوي مخصوصاً  بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني (ره) و رهروان و رهپويان او خاصه مقام معظم رهبري و همه ي دست اندركاران دلسوز و بااخلاص نظام مقدس جمهوري اسلامي.

     در اين عصر كه عصر فرهنگ سازي و الگو آفريني است و به فرموده ي رهبر معظم: گام چهارم انقلاب كه خودسازي معنوي است،‌ نيروي انتظامي را برآن داشته تا در پرتو توصيه هاي منور رهبري معزز انقلاب و فرماندهي معظم كل قوا و با توجه به مصوبه ي شوراي انقلاب فرهنگي در راستاي امنيت اجتماعي در كنار بيست و پنج نهاد ديگر انقلاب در اين عرصه فعاليت محسوس و چشمگير نمايد. و در اين راه قطعاً همكاري،‌ مشاركت و تعامل گروه هاي مردم نهاد انقلابي كه دلسوزانه و آگاهانه مي توانند سهم بسزا و قابل سترگي ايفا نمايند بر كسي پوشيده نيست.

       هنر حضرت امام خميني (ره) در پيروزي انقلاب و دفع ظلم و استبداد و مبارزه با دشمن و هدایت و رهبری ۸ سال جنگ تحمیلی در پرتو دفاعي مقدس و كسب پيروزي هاي روز افزون جهاني،‌تبديل انواع تهدیدها به فرصت های مفید ، موثر و نافذ بود، امام (ره) از انواع توانايي ها،‌توانمندي ها و پتانسيل هاي موجود ملي و جهاني در توسعه ي اسلام ناب محمدي (ص) بهره جست و ما مكلفيم راه نوراني او را كه راه انبياء و اولياء الهي است پيش گيريم و ادامه دهيم.

       امروز مقابله با تهاجم فرهنگي و حركت در مسير گام چهارم انقلاب نياز به برنامه ريزي و توجه به توصيه هاي رهبري معظم،‌خاصه در راستاي اهداف ۲۰ ساله نظام اسلامي دارد،‌ دقت و توجه به ظرفيت ها و امكانات و نيازسنجي و واقع بيني و شناخت ضرورت ها و لزوم ساماندهي به بخش هايي كه ذاتاً مي توانند  اثرگذار باشند و نياز به توجه، مراقبت،‌ حمايت،‌پشتيباني،‌هدايت و نظارت و ارزشيابي دارند ما را بر عرصه آت داشت تا به عنوان نهادهای مردمی ، دارای سوابقی فرهنگی و مدیریت در این با اقداماتي شجاعانه،‌ جسورانه و توأم با منطق ديني قدم در عرصه اي بگذاريم كه امروز يكي از ميادين پر خطر است و اگر دينداري و اتكال به خدا و الطاف الهي او نمي بود توفيقاتي بس ستودني ميسر نمي گرديد.

    تبديل تهديد ابتذال فرهنگي و شيوع انواع آرايش هاي غربي و ضد اسلامي در كشور به فرصتي مناسب،‌ منطقي و قابل دفاع كاري است كه جسارت،‌ شجاعت،‌ همت و بصيرت لازم مي طلبد و اين امر محقق نمي شود مگر با تعامل هدفمند و معنادار دولت و مردم، در اين طرح كوشيده شده تا تعامل نيروي انتظامي كشور با يكي از گروه هاي مردم نهاد فعال در اين عرصه منجر به تبديل تهديدها به انواع فرصت هاي فرهنگي آگاهانه و هوشمندانه ي اين نهاد مردمي (شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا “مكاپ”) با توجه به بيش و توجه نو و در راستاي نوآوري و دستيابي به شكوفايي ديني و ملي با ايجاد و خلق طرح ملي و جهاني I.M.S آرايش و حفظ زيبايي به سبك ايراني به عنوان يكي از راهكارهاي مؤثر و نافذ در تبديل تهديد به فرصت و سرمايه اجتماعي و معنوي،‌توجه مسئولين محترم ودلسوز در عرصه امنيت و برقراري نظم و انظباط اجتماعي را به خود جلب نمود و پيشنهاد حضور فعالانه در نمايشگاه ملي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران را فراهم ساخت.

       اميد است مولود اين پيوند و مشاركت به فضل الهي رضا وقرب الهي،‌خشنودي حضرت ولي عصر (عج) و شادي رهبر فرزانه ي انقلاب و همه ي دلسوزان نظام اسلامي باشد و اين تعامل گامي در حركت به سوي خودسازي معنوي و حركت در مسير گام چهارم انقلاب اسلامي باشد. ان شاءالله

اللهم افتح علينا ابواب رحمتك

           

         با تشکر حسين نورالدين حاج حسيني  

مدير عامل شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا “مكاپ”

 

الف) كليات طرح

۱٫تعريف: مشاركت و  تعامل نيروي انتظامي با شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا (مكاپ) جهت فعاليت در راستاي افزايش امنيت اجتماعي با رويكرد مهندسي فرهنگي، فرهنگ سازي و الگو آفريني در عرصه هنر آرايش و زيبايي كشور با حضور در نمايشگاه سراسري نيروي انتظامي جمهوري اسلامي در تهران، هفته ي نيروي انتظامي.

۲٫جامعه ي هدف:

۱٫۱٫   مسئولين محترم: قواي سه گانه،‌ قواي نظامي و انتظامي، فرهنگي،‌عقيدتي و سياسي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و شوراهاي اسلامي شهرها،‌وزراء و استانداران،‌ائمه ي جمعه و جماعات،‌                    دست اندركاران وكارگزاران نظام و عموم بازديدكنندگان.

۱٫۲٫   فعالان عرصه ي هنر آرايش و زيبايي: بخش هاي دولتي و غير دولتي،‌آموزشگاه هاي مراقبت و زيبايي، سالن ها و انستيتو هاي زيبايي – انجمن ها و اتحاديه هاي مربوطه و فعالان اين عرصه در سراسر كشور.

۳٫ اهداف:

۱٫۳٫   ساماندهي فعاليت هاي هنري در عرصه آرايش و زيبايي كشور.

۱٫۴٫   پيشگيري، كنترل و مهار انواع آسيب هاي اجتماعي كه در اثر بي موالاتي و بي توجهي و احياناً سوء استفاده و سوء مديريت در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي ايجاد مي گردند.

۱٫۵٫   فرهنگ سازي و الگوآفريني در عرصه هنر آرايش و زيبايي.

۱٫۶٫   تكريم و بزرگداشت هنرمندان متعهد در رشته آرايش و زيبايي به عنوان الگو هاي برتر.

۱٫۷٫   ايجاد،‌ ترويج و انتشار سبك آرايش ايراني در مقابله با انواع سبك هاي ابتدال.

۱٫۸٫   ارتقاء سطوح علمي و افزايش كارآيي و تخصص فعالان عرصه ي آرايش و زيبايي كشور با توجه به نيازها و ضرورت ها.

۱٫۹٫   امكان رشد و تعالي الگوهاي اخلاقي و رفتاري.

۱٫۱۰٫    هويت بخشي و حفظ اصالت هنر ايراني در مقابله با ابتذال فرهنگي و الگوهاي پوشالي غرب.

۱٫۱۱٫    تحكيم روابط خانوادگي و كاهش آمار طلاق.

۱٫۱۲٫    ارتقاء سطوح آگاهي عمومي از لزوم توجه به حفظ سلامت و زيبايي فردي با التزام توجه به شرايط محيطي.

۱٫۱۳٫    تفكيك مدل هاي آرايش به سبك ايراني به اقتضاي محيط هاي فردي و اجتماعي نظير: خانه – مجامع عمومي – محيط هاي اداري و كاري – مجالس و محافل خصوصي و عمومي – مراسم عروسي.

۱٫۱۴٫    ساماندهي محيط هاي آرايشي و زيبايي كشور به عنوان بهترين و سالمترين محيط كار و تلاش آبرومندانه و داراي امنيت لازم.

 

ب)برنامه هاي اجرايي طرح:

۱-      محتوا و برنامه ريزي:

۱-۱-    تدوين استاندارد آرايش به سبك ايراني.

۱-۲-    تفكيك مدل هاي آرايش ايراني با توجه به شرايط محيطي نظير: خانه – مجامع عمومي – محيط هاي اداري و كاري – مجالس و محافل خصوصي و عمومي – مراسم عروسي.

۱-۳-    تدوين اولين ژرنال آرايش به سبك ايراني با مراعات اصول و قوانين شرعي.

۱-۴-    فرهنگ سازي و الگو آفريني از طريق معرفي برترين هاي فني وحرفه اي و اخلاقي و نشر و انتشار پيام ها و شعائر اسلامي در خصوص امر آرايش و زيبايي در كشور.

۱-۵-    طراحي انواع مدل هاي محيط كاري متناسب با شعائر ملي و اسلامي جهت فعالان عرصه آرايش و زيبايي.

۱-۶-    برگزاري همايش هاي ارتقاء مهارت و فرهنگ سازي و اطلاع رساني و معرفي برترين ها و الگوهاي مناسب.

۱-۷-    رشد و افزايش تعامل فعالان عرصه هنر آرايش و زيبايي با سياست هاي دولت و ارتقاء همكاري و مشاركت گروه هاي مردم نهاد اين عرصه با دولت.

۱-۸-    فراخوان انديشه ها و تجارب فعالان عرصه ي هنر آرايش و زيبايي از سراسر كشور و ايجاد سايت مخصوص و جمع آوري اطلاعات به روز از آنها.

۱-۹-    انتشار آثار مكتوب و بروشور و تراكت جهت افزايش آگاهي هاي تخصصي و مذهبي و احكام شرعي فعالان عرصه آرايش و زيبايي كشور.

۱-۱۰-                        تشكيل و تأسيس اولين كانون آرايشگران ايران و تدوين برنامه هاي علمي،  مذهبي، ديدار با مسئولين، مراجع عظام و فرهيختگان جهت تحكيم هويت و اصالت هنر زيبايي و هدايت فعالان آن عرصه در راستاي اهداف نظام اسلامي.

۲-      برنامه هاي اجرايي:

۱-۲-تحويل مكان مورد نياز (غرفه) از مسئولين برگزاري نمايشگاه سراسري نيروي انتظامي به متراژ ممكن جهت حضور فعالانه در آن نمايشگاه.

۲-۲-طراحي محيط غرفه ي اختصاص يافته به اين شركت به سالن و آموزشگاه آرايش و زيبايي (مراقبت و زيبايي) بر اساس استاندارد هاي علمي، فرهنگ و آداب و رسوم اسلامي و ايراني و توجه به نوآوري و ضرورت ها به نحوي كه الگوي لازم بوده و ايجاد انگيزه نمايد.

۳-۲-طراحي بخشي از مكان غرفه ي سالن و آموزشگاه آرايش و زيبايي (مراقبت و زيبايي) موفق به قسمت اختصاصي بانوان جهت آشنايي عملي و عيني با خدمات آرايش به سبك ايراني.

۴-۲-استقرار همه روزه و در طول فعاليت نمايشگاه، دو نفر از عوامل و مربيان و كارشناسان شركت جهت انجام خدمات آرايش به سبك ايراني در محل غرفه ي اختصاصي بانوان.

۵-۲-امكان ثبت توضيحات، پيشنهادات و تذكرات مراجعين و بازديدكنندگان.

۶-۲غرفه آرايي به نحوي كه موجب جلب توجه گرديده با توجه به توصيه ي رهبر فرزانه ي انقلاب در راستاي نوآوري و شكوفايي باشد.

۷-۲-جلب و جذب مشاركت هاي مردمي در بخش هاي فعال عرصه ي آرايش و زيبايي كشور به منظور هر چه جذاب تر، با شكوه تر و زيباتر جلوه شدن خدمات غرفه به عنوان: پيام ويژه ي نيروي انتظامي به فعالان آن عرصه و مسئولين كشوري و مردم و بازديدكنندگان.

۸-۲-انعكاس تصاويري از خدمات شركت، طرح ها و برنامه هاي در دست اقدام شركت و آشنا نمودن مخاطبين با  اهداف و فعاليت هاي آن به صورت تابلوهاي عكس و تصوير و ملتي مديا و VCD   ۰  و انتشار آثار تصويري ومكتوب به بازماندگان .

۹-۲-تدوين، تنظيم و انتشار اولين ژورنال آرايش به سبك ايراني، قابل توزيع جهت بازديدكنندگان: مسئولين كشوري و لشگري – مديران زن كشور – بانوان بازديدكننده.

۱۰-۲-نصب تابلوها و انتشار پيام هاي اخلاقي و بهداشتي و احكام شرعي پيرامون هنر آرايش و زيبايي و فعالان اين عرصه.

ج) امور مالي طرح:

۱-       تعهدات نيروي انتظامي:

تأمين و تخصيص غرفه اي مناسب در محلي بسيار جذاب، مهم و پرتردد.

حداقل در متراژ ۱۰۰ متر مربع.

۲-      تعهدات شركت:

۱-۲-تأمين و تجهيز امكانات مناسب و نيروي انساني مورد نياز جهت اداره ي غرفه و پذيرايي از بازديدكنندگان و غرفه آرايي متناسب با شأن نمايشگاه و برنامه هاي محتوايي و اجرايي كه در طرح اشاره به آن ها شده است.

۲-۲- جذب مشاركت هاي مردمي و دولتي جهت هرچه بهتر،‌ فعالتر و مناسبتر طراحي، مديريت و اجرا شدن غرفه در طول نمايشگاه.

تذكر:

از آنجا كه بحمدلله در پرتو نگاه هوشمندانه و توجه به واقع نگري و حقيقت بيني و اولويت فعاليت هاي اجتماعي نيروي انتظامي در عرصه هاي مختلف،‌افتتاح چنين غرفه اي كه تاكنون نظير آن سابقه اي نداشته نياز به دقت و توجه ويژه دارد به همان اندازه راه اندازي چنين حركتي كه در راستاي فرهنگ سازي و الگو آفريني و توجه به توصيه ي رهبري معظم در راستاي مهندسي فرهنگي و نوآوري و شكوفايي است از سوي اين شركت شجاعت،‌جسارت و همت لازم را مي طلبد.

بي شك انجام اين حركت نقايصي را در پي دارد كه حتماً‌ استمرار در انجام آن موجب رفع آن نقايص و تكميل اين طرح و پروژه ي فرهنگي و تداوم مشاركت هوشمندانه و آگاهانه خواهد شد.

لذا به همين ملاحضه اين گروه مردم نهاد كه توفيق فعاليت در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي را دارد انتظار دارد مسئولين محترم انتظامي كشور كه امروز از مهمترين دغدغه ها و نگراني هاي ايشان افزايش امنيت اجتماعي و پيشگيري،‌كنترل و مهار انواع آسيب هاي اجتماعي است فرزندان بسيجي رهبري معظم در اين نهاد مردمي را حمايت فرموده،‌ امكان بسط و توسعه ي فعاليت هاي آن را در سطح ملي و نشر و انتشار اين ديدگاه مفيد و مؤثر را در عرصه ي بين المللي فراهم سازند.

 اللهم وفقنا لما تحب و ترضي

شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا”مكاپ”