زکات زیبایی پاکدامنی است

امام علی (ع)

طرح جامع ساماندهی

فعالیتهای عرصه ی سلامت و زیبایی

استان های کشور

مجری طرح : شرکت مهد کار آفرینان پگاه پایا

سال ۱۳۹۰- سال جهاد اقتصادی

 

 

طلیعه :

 حمد و سپاس مرخدای رحمان را هستی بخشی که عالم را به نور واسعه ی خویش زیبا بیاراست و توفیق بندگی خویش را نصیب ما فرمود ، همو که زیباست و زیبایی را دوست دارد و دوست دارد اثر نعمت خود را در بنده اش ببیند .که:

 

الله تعالی جمیل یحب الجمال یحب

ان یری اثر نعمته علی عبده

 

و سلام و صلوات نثار بنیانگذار مکتب آسمانی اسلام حضرت محمد بن عبدا… (ص) و خاندان و ثلاله ي پاكش خاصه حضرت ولی عصر(عج) .

و سلام و درود تقدیم به روح بلند حضرت امام (ره) و همه ي ره پویان طریق امامت و هدایت ،شهداء جلیل القدر و همه ی دلسوزان و تلاشگران انقلاب خاصه رهبر فرزانه ی انقلاب .

     ای خدای پاک و بی انباز و یار

     دست گیر و جرم ما را واگذار

      یاد ده ما را سخن های دقیق

        کان به رحم آرد تو را ای خوش رفیق

       گر خطا گفتیم ، اصلاحش تو کن

           مصلحی تو ، ای تو سلطان سخن

       کیمیا داری که تبدیلش کنی

        گر چه جوی خون بود ، نیلش کنی

        این چنین مینا گری ها کار توست

        این چنین اکسیرها از اسرار توست

«مولوی »

 

 

مقدمه

ايران عزيز همواره در طول تاريخ بشري مطلع خير و منشاء علم و منبع رشد و تعالي فكري بوده و پرورش دانشمندان نامي و جهاني در اين كشور پهناور ، خود بهترين گواه بر اين ادعاست.

هنر كه ظرافت و دقت عقل را با گوهر عشق و علاقه در آميخته و جلوه اي از زيبايي درون انسان هاست،‌صفات جمال مخلوق را كه به لباس تن مستتر است به صنع پيكره ي او عيان نموده و زيبايي خلقت را جلوه گر مي سازد.

ايران همواره مهد كار و انديشه، علم و حكمت و هنر پايدار و با عزت است.

و بقولي: هنر نزد ايرانيان است و بس.

پيشينه ي تاريخي و باستاني ايران عزيز در هنر،  ما را كه گروهي مردم نهاد در دل جامعه اي فهيم و اسلامي هستيم بر آن داشت تا با توجه به واقعيت ها، ضرورت ها و وجود شرايط خاص و موجود و وجود دغدغه هاي فرهنگي مسئولين نظام و در رأس همه ، رهبر فرزانه ي انقلاب با رويكرد توجه به مهندسي فرهنگي كه از توصيه هاي مؤكد معظم له است و با عنايت به سالي كه به سال نوآوري و شكوفايي (۱۳۸۷) نامگذاري فرمودند. با اتكال به خداوند منان و بهره گرفتن از سوابق، تجاربيات و مطالعات گذشته كه حاصل سال ها تلاش نافذ و مؤثر ما در             عرصه ي هنر آرايش و زيبايي خاصه در تدوين و بهره مندي از انواع استانداردهاي آموزشي و پژوهشي بوده است. به تدوين طرح ها،‌ اقامه ي فعاليت ها و اجراي  برنامه هايي بپردازيم كه اولاً : در نوع خود بي نظير و  يا حداقل كم نظير باشد و ثانياً: پاسخگوي نيازها و مطالبات نظام و مردم باشد. ثالثاً: در راستاي اهداف فرهنگي نظام و موجب تعالي و رشد فعالان اين عرصه گردد.

شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا «مكاپ» در مورخ ۲۸/۸/۸۶  تأسيس گرديد و حاصل حداقل ۵ سال تلاش                 بي وقفه ي خويش را در عرصه ي هنر گريم و چهره پردازي و فرهنگ سازي و الگو آفريني خويش را با اتكال به خدا و اتسال به ائمه ي معصومين (ع) بدرقه ي راه روشن و مشخص و هدفمند خويش نمود تا بهترين سرمايه و پشتوانه اجرايي براي بقاء، دوام و توفيق روز افزون آن باشد.

در اين عصر كه عصر فرهنگ سازي و الگو آفريني و تقلید هوشمندانه «عصر ولایت»است و به فرموده ي رهبر معظم انقلاب، گام چهارم انقلاب كه خودسازي معنوي است را پیش رو داریم ،‌ما را بر آن داشت تا به عنوان نهادي مردمي دوشادوش دولت خدمتگزار و عدالت محور تحت رهنمودهاي معظم له سهم بسزا و قابل سترگي در ايجاد الگوهاي موفق و فرهنگ سازي و توسعه ي هنر اصيل ملي و اسلامي داشته باشيم و باهوشمندي و آگاهي و بصيرت لازم در پرتو مشاركت و تعامل با دولت،  بخشي از   دغدغه هاي حقيقي و دلسوزانه را پاسخگو باشيم. و با تدبير،‌حوصله،‌ شكيبايي و برنامه ريزي درست براساس واقع بيني، نياز سنجي و ظرفيت سنجي مناسب توفيق يابيم تا انواع تهديدهاي اجتماعي و فرهنگي را به فرصت مطلوب، شايسته و اثرگذار و مورد انتظار تبديل كنيم.

هنر حضرت امام خميني (ره) در پيروزي انقلاب و دفع ظلم و استبداد و مبارزه با دشمن و هدايت و رهبري          ۸ سال جنگ تحميلي در پرتو دفاعي مقدس و كسب پيروزي هاي روز افزون جهاني، تبديل انواع تهديدها،‌               بي مهري ها، دشمني ها به فرصت هاي مفيد، مؤثر، و نافد بود،‌ امام (ره) از انواع توانايي ها، توانمندي ها و                پتانسيل هاي موجود ملي و جهاني در توسعه ي اسلام ناب محمدي (ص) و ايجاد الگويي موفق به عنوان مديريت اسلامي جهان بهره جست و ما نيز مكلفيم راه نوراني (و منتج به سعادت دنيا و آخرت) او را كه راه روشن انبياء و اولياء‌ الهي است پيش گيريم تا وارثان بحق او و حافظان حقيقي خون شهيدان هميشه جاويد اسلام و انقلاب اسلامي باشيم. ان شاالله.

لذا تبديل ابتذال فرهنگي و شيوع انواع آرايش هاي غربي و ضد اصالت ملي و اسلامي در كشور به فرصتي مطلوب، مناسب و منطقي و قابل دفاع، كاري است كه جسارت، شجاعت، همت و بصيرت لازم مي طلبد و اين امر محقق  نمي شود  مگر با تعامل هدفمند و معنادار دولت و مردم،‌ اين شركت كوشيده است تا با تعامل و مشاركت با دولت نقشي مهم و بسزا در فرهنگ سازي و الگو آفريني در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي ايفاء نمايد.

اميد است مولود اين پيوند و مشاركت به فضل الهي، رضا و قرب الهي، خشنودي امام زمان (عج) و شادي رهبر فرزانه ي انقلاب و همه ي دلسوزان نظام اسلامي باشد و اين تعامل گامي در حركت به سوي خودسازي معنوي و حركت در مسير گام چهارم انقلاب اسلامي باشد. ان شاالله.

اللهم افتح علينا ابواب رحمتك        

 

با تشكر حسين نور الدين حاج حسيني              

مدير عامل شركت مهد كارآفرينان پگاه پايا «مكاپ»

معرفی شرکت :

       این شرکت در ۲۸/۸/۸۶  به شماره ۳۱۱۲۸۰ رسماً در اداره کل ثبت  شرکت ها و مالکیت صنعتی وابسته به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تحت امر قوه ی قضاییه پس از تشكيل پرونده و تكميل و ارائه ي مدارك مربوطه و رسمي به ثبت  قانونی رسید و رسماً تاسیس شد .

      شرکت مهدکارآفرینان پگاه پایا به همت جمعی از فرهنگیان و فرزندان بسیجی رهبری معظم و با حضور جمعی از فرهیختگان عرصه ی هنر زیبایی و برخی از پژوهشگران و محققان و زحمتکشان این هنر و به منظور بسط و توسعه ی خدمات ، مشاوره و تحقیقات راه اندازی شد .

      در واقع تأسيس اين شركت محصول ۱۶ سال تلاش بی وقفه و حضور آگاهانه و توام با برنامه ریزی در سطوح ملی و بین المللی مي باشد .

      وجود دغدغه های فرهنگی و لزوم فرهنگ سازی و الگو آفرینی و افزایش کرامت اجتماعی کسانی که در                   عرصه ی هنر آرایش و زیبایی تلاش دارند از جمله دلایل حضور فعالانه این شرکت، در این عرصه است .

      شرکت مکاپ با پیشنهاد نامگذاری روز ۲۸ آبان ماه مصادف با ۱۹ نوامبر به عنوان روز آرایش و زیبایی یا ( سلامت و زیبایی )در ايران و جهان  تلاش نموده است بر اهتمام خود و دیگران برای حفظ کرامت اجتماعی و افزایش شئون و جایگاه حقیقی تلاشگران عرصه ی هنر زیبایی به عنوان فعالان زیبایی کشور، یک گام فراتر ازسایرملل ودولت ها بردارد تا درآینده ی  نه چندان دور ، شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای بالقوه ای باشیم که علاقمندند در محیطی سالم و دور از هر نوع نا پاکی و پلیدی ،  فعالیت و تلاش نافذ و پر فایده در این عرصه نمایند .

     در همین راستا این شرکت در جهت هویت بخشی و تکریم جایگاه معنوی و حفظ اصالت فرهنگی و هنری هنرمندان ایرانی که همواره در عرصه هنر پیشتاز بوده و هستند و به قول معروف : هنر نزد ایرانیان است و بس؛ اقدام به ایجاد و توسعه ی خدمات آرایش به سبک ایرانی باعنوان طرح ملی وبین المللی (I. M. S) نموده است .

      فلذا زمینه سازي این مهم از یک سو و لزوم هدفمند نمودن کلیه همایش هاو فعالیت های آموزش تخصصی که به صورت همایش یا سمینار در داخل و خارج از کشور توسط انواع شرکت ها یا مؤسسات دولتی و غیر دولتی برگزار می گردند ، از سوی دیگر و باز به جهت جلوگیری از صرف هزینه های گزاف و بی هدف که اغلب از سوی افراد سودجو به عنوان تدارک همایش آموزشی از متقاضیان دریافت می گردد و بیشتر جنبه ی ژورنالیستی و تبلیغاتی دارند، شرکت مبادرت به تدوین و تنظیم استاندارد تعیین سطح در سطوح  A-B-C-D نمود تا بتواند پس از تعیین نقاط ضعف و قدرت آرایشگران ، زمینه ارتقاء مهارت به صورت هدفمند و انجام آرایش به سبک ایرانی رانیز فراهم نماید .

      این شرکت با برگزاری فستیوال ها و همایش های مختلف در جهت اهداف مطروحه ی خود تلاش می نماید و در این راستا از برترین ها و پیشکسوتان این هنر نیز تجلیل رسمی به عمل خواهد آورد .

موضوعات رسمی و قانونی  فعاليت شركت :

۱-     ارائه ی کلیه خدمات پژوهشی و مشاوره در زمینه موضوع شرکت (آرايش، پيرايش، متعادل سازي – مزون و جامه آرايي – خدمات مجالس و همايش – مشاوره تعيين سطح داخلي –  تكنيك سايه روشن – خدمات  رايانه اي – تصويرسازي و لابراتوار ) – دوره های فنی و حرفه ای – آرایش به سبک ایرانی ) .

۲-    مشارکت های لازم جهت خرید ، فروش ، صادرات و واردات در زمینه موضوع شرکت .

۳-     انجام خدمات مرتبط با آرایش ، پیرایش و متعادل سازی در سراسر کشور .

۴-     مشارکت لازم و ارائه ی خدمات مرتبط با موضوع شرکت با اشخاص حقیقی و حقوقی،  داخل و خارج از کشور .

۵-    ارائه ی کلیه خدمات مجالس .

۶-    برگزاری انواع همایش و خدمات مربوطه .

۷-    ارائه ی کلیه خدمات در رابطه با مزون و جامه آرایی .

۸-    انجام خدمات مشاوره ای تعیین سطح داخلي مرتبط با موضوع فعالیت شرکت .

۹-    ارائه ی خدمات و مشاوره در زمینه تکنیک سایه روشن .

۱۰-ارائه ی خدمات رایانه ای .

۱۱-ارائه ی خدمات تصویر سازی .

۱۲- ارائه ی خدمات لابراتوار .

۱۳- برگزاری دوره های آموزشی فنی و حرفه ای .

۱۴- فعالیت در زمینه ی آرایش به سبک ایرانی .

۱۵- ایجاد – تولید – ساخت – توزیع – طراحی – اجراء و نظارت فنی بر کلیه اموری که در موضوع شرکت آمده است

۱۶- شرکت در انواع مناقصات و مزایدات .

۱۷- عقد قرارداد با افراد حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی .

۱۸- ترخیص کالا از گمرکات کشور .

۱۹- ایجاد شعب و قبول و واگذاری امتیاز نمایندگی در داخل و خارج کشور .

۲۰ – عقد قرار داد و پیمان و مشارکت با شرکت ها – نهادها – سازمانهای دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی.

اهداف اصلي شركت

در راستای اهداف نظام مقدس جهموری اسلامی

 الف – بخش کار آفرینی :

 1. تفاهم ومشارکت فعال با ارگان ها، نهاد ها،تشکل های صنفی واتحادیه هاوبطورکلی تشکل های کارآفرین .
 2. فراهم سازی زمینه های لازم جهت هم اندیشی مدیران کار آفرین کشور .
 3. مکانیزه کردن خدمات و تسهیلات قابل ارائه به کارآفرینان .
 4. تهیه و تدوین دستور العمل روان سازی و بهبود ضوابط و مقررات .
 5. فراهم سازی زمینه های لازم جهت جلب و بکارگیری سرمایه های داخلی و خارجی .
 6. امکان برخورداری از تجربیات و نتایج تحقیقات و پژوهش های علمی مفید در زمینه کارآفرینی و اشتغال در کشورهای جهان و تطبیق آن با کشور .
 7. امکان دستیابی به بازارها و تجربیات سایر کشورها .
 8. امکان توسعه و پیشرفت پروژه های زود بازده کارآفرین در سراسر کشور .
 9. تدوین فرهنگ مشاغل بر اساس نیاز سنجی ، امکان سنجی و توجه به آسیب شناسی اشتغال به منظور دستیابی به               استاندارد های لازم جهت مشاغل دائم و موقت .
 10. فراهم نمودن زمینه های اشتغال با انجام فعالیت های آموزشی و فرهنگ سازی لازم .

 

ب-  بخش اختصاصی :

 1. کرامت بخشی و ارزش آفرینی به خدمات  عرصه ی آرایش و زیبایی کشور.
 2. تجلیل از نخبگان و پیشکسوتان هنر زیبایی کشور .
 3. فراهم سازی زمینه های لازم جهت ایجاد و توسعه ی آرایش به سبک ایرانی ( I . M . S)
 4. فرهنگ سازی و الگو آفرینی در بخش خدمات آرایش ، پیرایش و متعادل سازی کشور .
 5.  تبادل فرهنگی ، نقل و انتقال تجربیات مفید در عرصه ی هنر آرایش و زیبایی بر اساس روش های موجود در دنیا و متدهای پیشرفته در عرصه بین الملل .
 6. زمینه سازی جهت هدفمند شدن همایش ها و سمینارهای آموزشی با موضوع آرایش و پیرایش و متعادل سازی از طریق ارائه ی خدمات مشاوره ای تعیین سطح شرکت .
 7. شناسایی استعدادهای درخشان در زمینه هنر زیبایی و ایجاد امکانات ، فرصت و امکان ارتقاء مهارت های تکمیلی برای ارتقاء طلبان و داوطلبان و زمینه استفاده از تجربیات آن ها .

 

طرح ها، برنامه ها و فعاليت هاي مهم شركت:

۱-   طرح تعيين سطح:

شركت مكاپ با تدوين و تنظيم استاندارد تعيين سطح به عنوان مبتكر اصلي این طرح در كشور، گامي سترگ در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي برداشته و با انجام اين طرح زمينه ساز رشد و تعالي فعالان اين هنر گرديده و به مشخص نمودن نقاط ضعف و قوت فعالان اين عرصه و هدفمند نمودن برنامه ها و فعاليت هاي آموزش حرفه ای به صورت مقدماتي- تكميلي و تخصصي توفيق يافته است.

داوطلبان تعيين سطح داخلي اين شركت با حضور در جلسات مشاوره اي تعيين سطح ميزان مهارت خويش را با توجه به آيتم هاي اصلي آرايش و زيبايي تست مي كنند و مشاورین كارشناسان و مربیان و نمایندگان اين شركت به استناد استاندارد تعيين   شده ي شركت، سطوح هر يك از داوطلبان را تعيين و نقاط ضعف و قوت آن ها را به ايشان ابلاغ و اعلام مي نمايند.

دانستن نقاط ضعف و قوت فعالان عرصه ي هنر آرايش و زيبايي به آنها امكان انتخاب دوره هايي كه در كوتاه مدت بهترين بازدهي را داشته باشد فراهم نموده و ۴ پيامد مهم و ارزشمند را براي آنها بدنبال دارد:

۱-    صرفه جويي در وقت

۲-    صرفه جويي در هزينه

۳-كوتاه كردن دست دلالان، سودجويان و اشخاص حقيقي و حقوقي اي كه براي جلب سرمايه هاي مادي، معنوي و تخريب وجاهت و تكريم فعالان اين عرصه دام پهن كرده و مطامع شخصي خويش را با بد نام نمودن هنرمندان و سوءاستفاده هاي اخلاقي و تخريب منزلت و كرامت اجتماعي افراد فعال در اين عرصه مي جويند.

 ۴- هدفمند نمودن فرايند آموزش هاي مقدماتی ، تكميلي و تخصصي، ( به عنوان آموزش های حرفه ای ) متناسب با شئون اجتماعي و قوانين كشوري.

 نتایج تعیین سطح

       بطور کلی در استاندارد تعیین سطح که توسط این شرکت به عنوان مبتکر و طراح  طرح I.M.S   (آرایش به سبک ایرانی) طراحی گردیده است ، نتایج تعیین سطح در چهار سطح :  خوب   – D بسیار خوب – C  عالی  B  –  ممتاز A –  جلوه گر می شود .

      بدیهی است هر یک از شرکت کنندگان در صورت توفیق در هر مرحله  یا  هر سطح از سوی این شرکت     گواهینامه های مربوطه را که به سه زبان اصلی دنیا ” فارسی – لاتین – عربی  ”  ترجمه گردیده است و ممهور به مهر برجسته و امضاء و تائید رسمی شرکت است  در یافت می نمایند .

      در ضمن آن دسته از شرکت کنندگان که به عنوان نماینده ی شرکت موفق به اخذ نمایندگی گردند موفق به دریافت کارت های رسمی و معتبر شركت نیز به شرح ذیل می شوند:

 1.  در صورت توفیق در کسب امتیاز سطح D موفق به دریافت کارت فنی و همکاری با شرکت در ارائه ی خدمات  مشاوره ای تعیین سطح مرحله ی مقدماتی می شوند .
 2. در صورت توفیق در کسب امتیاز سطح C موفق به دریافت کارت تکنسین زیبایی و همکاری با شرکت در ارائه ی خدمات مشاوره ای تعیین سطح مرحله ی تکمیلی می شوند .
 3. در صورت توفیق در کسب امتیاز سطح B موفق به دریافت کارت کارشناس زیبایی و همکاری با شرکت در ارائه ی خدمات مشاوره ای تعیین سطح مرحله ی تخصصی   می شوند .
 4. در صورت توفیق در کسب امتیازات ویژه و قبولی در تست های تخصصی و ریلکسیشن موفق به دریافت کارت طلایی ( پژوهشگر و متعادل ساز حرفه ای )  می گردند و به عنوان مرکز فوق تخصصی می توانند ضمن همکاری در بخش پژوهش و تحقیق با همکاری شرکت نسبت به ارائه ی خدمات مشاوره ای تعیین سطح در هر سه سطح مذکور اقدام نمایند .

۲-  طرح ملي و جهاني  I.M.S  «Iranian MakeUp Style»

«آرايش به سبك ايراني»

شركت مكاپ باتوجه به وجود دغدغه هاي مسئولين كشور و با توجه به پيشينه ي هنري ايران باستان در  عرصه ي هنر آرايش و زيبايي و قدمت و اصالت آن در ادوار مختلف تاريخي و در مقابله با تهاجم فرهنگي و هويت بخشي و التزام فعالان اين عرصه به حفظ اصالت اين هنر در كشور و تعامل و مشاركت با نهادهاي دولتي موظف به برقراري امنيت اجتماعي كشور،  طرح ملي و جهاني آرايش به سبك ايراني را پيشنهاد مي نمايد.

بنابراين اين طرح اولاً با انگيزه ي هويت بخشي و اشاعه ي هنر زيبايي به سبك ايراني و مقابله با سبك هاي غيراصيل و پوشالي غرب و ثانياً توجه به ضرورت امر آرايش و زيبايي از دو ديدگاه اجتماعي و ديني كه از سفارشات و دستورات مهمند و ثالثاً تعامل و مشاركت با دولت در برقراري امنيت اجتماعي مورد دقت و توجه قرار گرفته است.

اولاً – (هويت بخشي و لزوم اشاعه ي هنر زيبايي به سبك ايراني):

امروز جاي خالي هنر آرايش و زيبايي به سبك ايراني در كنار ساير سبك هاي موجود نظير: اروپايي، عربي، تركي، خليجي، هندي و … كاملاً مشهود است و وجود پتانسيل هاي موجود در كشور و حضور كارشناسان، مدرسان، متخصصان و مربيان شاخص، مستعد و توانمند در اين عرصه، ما را بر آن داشت تا در اين راستا اقدام به تدوين و تنظيم استانداردي نماييم كه معرف آرايش و زيبايي به سبك ايراني باشد.

 

 

ثانياً – (ضرورت آرايش و زيبايي از دو ديدگاه اجتماعي و ديني):

اجتماعي؛ از آن جهت كه با اهميت دادن به حفظ سلامت و زيبايي فردي، موجبات شادابي اجتماعي و افزايش صميميت و محبت كانون خانواده را فراهم نموده و باعث تحكيم روابط خانوادگي است.

توضيح اينكه متأسفانه با توجه به مشكلات عديده ي اجتماعي، امروز پرداختن به مسئله ي آرايش و حفظ زيبايي و طراوت و شادابي جايگاه اصلي خود را در برخي از خانواده ها از دست داده و حريم شخصي با اماكن عمومي  جابه جا  شده اند و در برخي موارد در حين ورود آقايان به منزل و كانون خانه، كمتر افراد و خانواده نسبت به حفظ آراستگي و جمال و زيبايي ظاهري و طراوت و شادابي در  منزل اهتمام دارند، كه اين مهم خود  نوعي اسباب دلزدگي و در مواردي اختلافات خانوادگي را منجر مي شود در صورتي كه مي توان با كمي تأمل و دقت در هدايت اين امر از بروز خطرات خانمان برانداز جلوگيري كرد و در كاهش آمار طلاق و جدايي نيز مؤثر بود.

و دینی؛  از آن جهت که ائمه معصومین (ع) نیز بارها در احادیث و سخنان مختلف ، پیروان خود را به پاکیزگی و حفظ زیبایی و سلامت توصیه فرموده اند ؛ نظیر :

از فرمایشات رسول گرامی اسلام (ص) است که :

 • خداوند عالمیان واجب می گرداند بهشت را به جوانی که بسیار در آیینه می نگرد .
 • خیر و خوبی را نزد خوشرویان بجویید زیرا اعمال آنان به زیبایی زیبنده تر است .
 • موی زیبا ، پوششی خدایی است پس آن را ارج نهید .
 • هر کس مو بگذارد باید به آن برسد وگرنه کوتاهش کند .
 • خداوند متعال دوست دارد وقتی بنده اش نزد برادرانش (دیگران) می رود با هیاتی پرداخته وآراسته حاضر گردد .
 • شانه کردن مو ؛ تب را دور کرده و روزی را زیاد می کند .
 • در مورد رنگ کردن مو : یک درهم در این راه صرف شود بهتر از ۱۰۰۰ درهم که در راه خدا صرف شود .
 • و از فرمایشات امام علی (ع) که فرمودند :
 • زیبایی رخسار مؤمن از حسن عنایت خداست به او .
 • خداوند عزوجل چهره ( و زیبایی ) زن را در رخسار او ، چهره ( و زیبایی ) مرد را در گفتارش قرارداده است .
 • و از فرمایشات برخی از معصومین (ع) است که فرموده اند :
 • امام صادق (ع) : ناخن گرفتن برای مردها از ته و برای خانم ها یک مقداری از ناخن باقی بماند.
 • امام باقر (ع) : سرمه سنگ در چشم کشیدن دهان را خوشبو می سازد و دندان را محکم می نماید .
 • امام حسن عسکری (ع) : نکویی صورت زیبایی ظاهر است و نکویی فرد زیبایی درون.
 • امام مجتبی (ع) : هنگام نماز خواندن بهترین لباس خود را بپوشید .

چاره چيست؟

 1.  اشاعه ی آرایش به سبک ایرانی در مقابل سایر سبک ها که همخوانی و همراهی با آداب و رسوم ملی و اسلامی مارا ندارد ؛ مانند اقداماتی که در مورد مد لباس و چادر ملی در کشور صورت گرفت و تا حدی مدگرایی و آسیب های اجتماعی پیرامون آن در این عرصه را کنترل نمود .
 2. آموزش خود آرایی : یعنی افراد بیاموزند تا با صرف وقت اندک و هزینه کم نیز   می توان به حفظ سلامت و زیبایی خود نیز توجه نمود ؛ در این راستا نیز در دوره های کوتاه مدت اولاً نحوه ی خود آرایی را   و ثانیاً طریقه ی استفاده از مواد و محصولات مربوطه را خواهند آموخت که این اقدام خود در راستای اهداف پزشک خانواده و حفظ سلامت خود و خانه  است .

و اما ثالثاً (تعامل و مشاركت با دولت در برقراري امنيت اجتماعي):

آنچه كه در طرح ملي و جهاني سبك آرايش ايراني مورد دقت و توجه لازم توسط اين شركت قرار گرفته است، ضمن توجه به پيشينه ي هنر اصيل ايراني و بهره گرفتن از سوابق اين هنر در ادوار تاريخي در قبل و پس از ظهور اسلام در ايران و ترويج اين سبك براساس انطباق با فرهنگ اصيل ايراني و مطابقت با شرايع ديني و احكام اسلامي، تعريف و تعيين حدود و مرز هاي آرايش و زيبايي در بخش هاي مختلف است، نظير:

۱- آرايش و زيبايي در منزل و حريم شخصي.

۲-آرايش و زيبايي در معابر و اماكن عمومي و محيط هاي اجتماعي.

۳-آرايش و زيبايي در محيط هاي كاري، اداري.

۴-آرايش و زيبايي در مجالس و برنامه هاي خصوصي و عمومي و میهمانی ها .

۵-آرايش و زيبايي عروسان ايراني.

اين تقسيم بندي از چند لحاظ قابل توجه و مفيد فايده است:

۱-   حفظ اصالت هنر ايراني.

۲-   تكريم و حفظ كرامت فعالان اين عرصه.

۳-   تلطيف نگاه هاي افراطي و رفتارهاي تفريطي در خصوص فعالان عرصه هنر آرايش وزيبايي و تعديل آن.

۴-   هويت بخشي و ارزش آفريني.

۵-   پاسخگويي عملي، منطقي و منطبق با اهداف اسلامي و انتظارات مردمي و فرهنگي  به دغدغه هاي موجود.

۶-   تعريف حدود برخورداري از زيبايي و خدمات آرايشي جهت جلوگيري از اعمال سلايق فردي در برخورد با افرادي كه با آرايش در مجامع عمومي تردد مي نمايند.

۷-   مشخص نمودن حدود شرعي و قانوني اين هنر جهت افرادي كه در يكي از محيط هاي پنجگانه ي فوق تردد دارند.

۸-   و مهم تر از همه پيشگيري، كنترل و مهار انواع آسيب هاي اجتماعي كه از اين راه مولود پيامدهاي شوم اجتماعي هستند.

۳-طرح نامگذاري روز ۲۸ آبان «۱۹ نوامبر» به عنوان روز آرايش و زيبايي یا ( سلامت و زیبایی):

اين شركت پس از مطالعه پيرامون انتظارات دولت و نظام از فعالان اين عرصه و تحقيق و اطلاع از مطالبات فعالان هنر آرايش و زيبايي و باز به منظور الگو آفريني و ايجاد رقابت سالم و هدفمند و هدايت فعاليت ها در اين عرصه پيشنهاد مي كند روز ۲۸ آبان به نام روز آرايش و زيبايي یا «سلامت و زیبایی»نامگذاري گردد تا به اين مناسبت و در اين فرصت، مجال معرفي فعالان موفق اين عرصه، تقدير از پيشكسوتان و افراد موفق و متخلق به اخلاق اسلامي كه فعال نيز هستند فراهم گردد تا امكان  فرهنگ سازي و الگوآفريني براي مسئولين نظام و هدايت فعاليت هاي اين عرصه فراهم شود. بي شك نامگذاري روز مذكور موجب تلطيف نگاه هاي اجتماعي و تكريم از جايگاه فعالان متعهد اين صنف و هويت بخشي و حفظ اصالت واقعي اين هنر بدون پذيرفتن انواع تعرض و استهاله است.

۴-برگزاري همايش ها و تورهاي آموزش تخصصي:

شركت مكاپ با توجه به ضرورت آموزش هاي تخصصي و اقبال و استقبال فعالان اين عرصه از همايش ها و تورهاي آموزشي سعي دارد مدل جديد و مناسب با شئون اجتماعي، ملي و مذهبي كشور را در برپايي اين قبيل              فعاليت ها بكار بندد تا هم پاسخگوي نياز و مطالبه ي فعالان اين عرصه باشد و هم رضايت و خشنودي مسئولين را فراهم نمايد. لذا نوع برنامه ريزي هاي خود را به شرح ذيل اعلام مي دارد:

۱-          اطلاع رساني از طريق رسانه ها.

۲-          ثبت نام از داوطلبان.

۳-          استفاده از مربيان حائز شرايط.

۴-          تدوين برنامه هاي آموزشي براساس نيازسنجي و امكان سنجي.

۵-          صدور كارت عضويت و حضور در همايش.

۶-          جمع آوري وسايل تصوير برداري و موبايل قبل از برگزاري همايش ها «ممنوعیت تصویر برداری از برنامه ».

۷-          تدوين برنامه هاي جانبي، هدفمند و محتوايي براي تورهاي آموزشي.

۸-          انتشار ويژه نامه ها و بروشورهاي محتوايي حاوي: برنامه هاي همايش – معرفي استانداردهاي علمي و آموزشي – پيام هاي ديني و علمي – معرفي الگوهاي رفتاري و موفق.

۹-          كنترل حضور و غياب ها و برقراري نظم و انظباط در طول برگزاري همايش ها.

۱۰-      استقبال از حضور نمايندگان دولت و نهادهاي دولتي مرتبط در همايش ها و تورهاي آموزشي به عنوان مهمان و ناظر و ارزشياب.

۱۱-      توزيع فرم هاي نظر سنجي و ارزشيابي ميان حضار.

۱۲-      جمع آوري بانك اطلاعات صنفي و مهارتي از حضار.

 

۵-ساخت و توليد برنامه هاي آموزشي:

شركت مكاپ در نظر دارد به منظور هدفمند سازي برنامه هاي آموزشي مخصوصاً آموزش هاي تخصصي و ويژه و احياناً موردي با همكاري مربيان و كارشناسان حائز شرايط اقدام به ساخت و توليد برنامه هاي آموزشي با توجه به شأن و شئون ملي و مذهبي كشور نموده و براي نخستين بار در فواصل برنامه ها مخاطبين را با پيام هاي معنوي قرآن و معصومين (ع) و مسئولين و رهبران ديني و مراجع عظام واحكام ديني و شرعي آشنا نمايد. و از افرادي جهت تدريس و آموزش استفاده نمايد كه مورد تأييد و متعهد باشند تا در اين زمينه نيز الگو آفريني شود.

همچنين اين شركت سعي دارد با طرح آرايش به سبك ايراني در اين برنامه ها موجب تحكيم اصالت هنر ايراني و هويت بخشي و تكريم جايگاه فعالان اين عرصه مخصوصاً در بخش هاي تدريس و مربيگري باشد.

از جمله فعاليت هاي ديگر اين بخش، پخش توضيحاتي در خصوص اصول ايمني در كار و مراعات بهداشت و اصول علمي و مراعات نكات و موارد بهداشتي و پزشكي و علمي لازم در انجام خدمات و انطباق آن با شرايع ديني و احكام شرعي است.

به همين منظور دردو بخش توليد فيلم و  اسلايد و  VCD هاي آموزشي و ساخت تيزرها و كليپ ها و           برنامه هاي رسانه اي (داخلي و خارجي) امكان تدوين و تنظيم و ساخت و توليد با مراعات نكات فوق الذكر و در راستاي اهداف نظام اسلامي تحت كنترل و نظارت بخش هاي دولتي و امنيتي فراهم مي باشد.

۶-تدوين و تنظيم و انتشار اولين ژورنال آرايش و زيبايي :

اين شركت امكان تدوين و تنظيم و انتشار اولين ژورنال آرايش و زيبايي  كشور را براساس اهداف نظام اسلامي و منطبق بر شرايع ديني و احكام اسلامي و قوانين موضوعه و مربوطه را دارد.

به هر حال لزوم و ضرورت وجود ژورنال مذكور بر هيچ كس پوشيده نيست و انتشار اين ويژه نامه آن هم توسط نهاد مردمي و تحت نظارت و حمايت سايه اي دولت مي تواند در راهنمايي راهبردها و اجراي سياست هاي مشخص وتعيين شده ي كشور و  نظام اسلامي در اين رابطه نافذ و مؤثر باشد و بر حفظ اصالت اين هنر به سبك ايراني و معرفي متدهاي علمي و مدل هاي جديد و مقابله با آرايش ابتذال ،  پاسخ گوي مطالبات دولت و مردم  باشد.

در ضمن اين ژورنال مي تواند مصور و همراه با پيام هاي آموزشي و معرفي استانداردهاي لازم و تبيين پيام هاي علمي، احكام شرعي و پيام هاي معنوي باشد.

طرح ها و برنامه های پیشنهادی جهت استان های کشور:

۱- برگزاری جشنواره ی هنر سلامت و زیبایی .

۱-۱- تشکیل دبیرخانه ی جشنواره .

۲-۱- جمع آوری آثار و طبقه بندی تجربیات و سوابق در این عرصه .

۳-۱- تعیین موضوعات فعالیت جشنواره در زمینه هنر آرایش و زیبایی در : ایران باستان – ایران در اوار مختلف تاریخی – ایران پس از ظهور اسلام – اقوام و اقشار مختلف – سبک های اصیل ایرانی که به اشتباه یا عمداً به عنوان سبک آرایش اروپایی یا غیره مطرح می گردند .

۴-۱- برگزاری همایش های علمی ، تخصصی و حرفه ای

۵-۱- برگزاری کارگاه های آموزشی با هدف فرهنگ سازی و الگوآفرینی و ارتقاء دانش و مهارت افزایی .

۶-۱- برگزاری فستیوال های تخصصی و مسابقات کاملا هدفمند .

۲- برگزاری نمایشگاه تخصصی و سراسری با موضوع سلامت و زیبایی :

۱-۲- معرفی برترین ها ( با هدف الگو آفرینی ) .

۲-۲- تجلیل از پیشکسوتان ( با هدف الگو آفرینی ) .

۳-۲- معرفی توانمندی ها ( با هدف فرهنگ سازی و ساماندهی ).

۴-۲- معرفی و نوآوری ها و سبک جدید ( با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و ترویج فرهنگ مد و مدگرایی ایرانی اسلامی ).

۵-۲- امکان ارتباط فعالان این عرصه با یکدیگر ( ایجاد بانک اطلاعاتی قوی و به روز ) .

۶-۲- امکان ایجاد بنگاه های اقتصادی زود بازده .

۷-۲- امکان معرفی استانداردهای علمی ، تخصصی و لازم .

۳-     برگزاری همایش ها و تورهای آموزش تخصصی :

         این شرکت با توجه به ضرورت آموزش های تخصصی و هدفمند که در نوع خود فی الواقع پیش نیاز               توسعه ی فرهنگی و فرهنگ سازی و الگو آفرینی است و به شدت در امر ساماندهی فعالیت فعالان عرصه ی سلامت و زیبایی بسیار مفید و نافذ است تلاش می کند تا از طریق ذیل در این بخش توفیق لازم بدست آورد تا بدینوسیله در خصوص ترویج مدل جدید و مناسب با شئون اجتماعی ، ملی و اسلامی کشور در برپایی این گونه فعالیت ها و پاسخگویی به نیاز و مطالبه ی عمومی و رضایت بخشی و خشنودی مسئولین و دلسوزان با اخلاص نظام مقدس جمهوری اسلامی توفیق یابد:

الف برگزاری همایش های محله ای و منطقه ای :

۱-    دعوت از فعالان عرصه سلامت و زیبایی جهت حضور در همایش های فرهنگی و آموزشی با هدف ترویج مد و مدگرایی ایرانی و اسلامی و عفاف و حجاب و هدایت و راهنمایی فعالان در این بخش به منظور کمک به دولت در بخش ساماندهی این عرصه  مطابق انتظارات دولت و مطالبات مردم .

۲-    برگزاری کارگاه های اموزشی تخصصی و حرفه ای با دعوت از مدرسین و اساتید خبره و دانشگاهی و مطرح در عرصه سلامت و زیبایی و اعطاء مدارک رسمی از این شرکت  و جهاد دانشگاهی .

تذکر : کلیه مدعوین و دعوت شدگان می بایستی حداقل دارای دیپلم و گواهینامه ی رسمی از سازمان فنی و            حرفه ای کشور یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند .

۳-    برگزاری همایش و کارگاه آموزش خودآرایی ویژه : بانوان شهروند اعم از : خانه دار – کارکنان دولت و نهادهای مردمی .

با هدف :

۱-معرفی محصولات دارای لیبل بهداشت وتفاوت  مارک های اصلی و تقلبی و با هدف پیشگیری قبل از درمان های پوست و مو و … .

۲-آموزش آناتومی چهره و آرایش و سلامت زیبایی علمی و اصولی به خانواده ها و بانوان .

۳-آموزش مهارت های زندگی با محور سلامت و زیبایی و با هدف کاهش آمار طلاق و بی بند و باری و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و سلامت خانواده ها .

۴-    برگزاری تورهای آموزشی و فرهنگی داخلی :

نظیر :کیش و برگزاری همایش های علمی و تخصصی به منظور بهره مندی از ظرفیت های کشوری و کسب تجارب و تبادل نظر و تقویت اکو توریسم با همکاری دانشگاه های مستقر در منطقه آزاد کیش نظیر : دانشگاه پردیس تهران که در این خصوص کاملا اعلام آمادگی نموده اند و حاضرند در پایان هر دوره گواهینامه رسمی نیز به هنرجویان اعطاء نمایند .

۵-    برگزاری تورهای آموزشی و فرهنگی خارجی :

نظیر : سوریه – لبنان – ترکیه – امارات با هدف ساماندهی تورهایی که هم اکنون در خفا و پنهانی در حال برگزاری است و می توان با ایجاد مدلی نوین مبتنی بر فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی و اسلامی نسبت به اعزام علاقمندان جهت کسب دانش در کمال رضایتمندی و ترویج فرهنگ اسلامی با هماهنگی مراکز علمی و دانشگاهی و آکادمی های رسمی کشورهای مذکور مبادرت ورزید .

تذکر : این شرکت آماده است با دعوت از مدرسین جهانی در این عرصه امکان کسب دانش و مهارت را برای علاقمندانی که بضاعت سفرهای خارجی را ندارند ولی بشدت علاقمند فراگیری علم و دانش و مهارت افزایی هستند را فراهم نماید .

«با مراعات تمامی موازین شرع مقدس و قوانین کشوری »

توفيقات روز افزون همه ي مسئولين و دست اندركاران با اخلاص نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را از درگاه ايزد متعال مسئلت داريم.

   اللهم وفقنا لما تحب و ترضي

ان رحمت الله قریب من المحسنین

شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا   مكاپ