طرح تفضيلي

 

گردشگری فرهنگی ، هنری و آموزشی

 

ویژه هنرمندان عرصه زیبایی

 

۱۳۸۹ سال همت مضاعف و کار مضاعف

 

 

شركت مهد كارآفرينان پگاه پايا

 

«مكاپ»

 

 

طليعه:

 

حمد و سپاس شايسته و سزاست مرخداي رحمان را،‌هستي بخشي كه به نور واسعه ي خويش لباس جمال حيات بر قامت خاكي و بي روح و ممات انسان پوشاند و از سر لطف، او را به زيور عقل بياراست تا اشرف مخلوقاتش گرداند و عقل را سراج هدايتش به طريق شريعت تا تقرب و خشنودي او مقرر فرمود. همو كه جهان را به زيب و زينت آراست و مخلوقاتش را، آسمان ها و زمين و هر چه در آنهاست را به لطف خود براي انسان آفريد تا از انواع نعمات و بركات دنيوي لذت برده،‌ بهره مند گرديده، شكرگزار بوده و وسيله اي براي تعالي، كمال و سعادت دنيا و عقباي انسان باشند.

 

 

خداوندي كه زيباست و زيبايي را دوست دارد.

 

و دوست دارد اثر نعمت خود را در بنده اش ببنيد.

 

 

 

و سلام و صلوات با اخلاص نثار پايه گذار مكتب اسلام حضرت رسول معظم (ص) و خاندان و ثلاله ي پاكش خاصه حضرت بقيه الله الاعظم (عج) و همه ي رهپويان و رهروان طريق امامت و يگانه پرستي.

 

و سلام و درود بي پايان نثار بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) و همه ي شهيدان و ياوران اسلام و انقلاب خاصه رهبر فرزانه ي انقلاب و ارادتمندان راستين انقلاب و رهبري معظم و همه دست اندركاران صديق و با اخلاص و همه ي كساني كه براي آباداني ايران اسلامي در عرصه هاي مختلف تلاش خداپسندانه دارند.

 

 

 

 

 

 

مقدمه

 

 

 

ايران عزيز همواره در طول تاريخ بشري مطلع خير و منشاء علم و منبع رشد و تعالي فكري بوده و پرورش دانشمندان نامي جهاني در اين كشور پهناور خود بهترين گواه بر اين ادعاست.

 

هنر كه ظرافت و دقت عقل را با گوهر عشق و علاقه در آميخته و جلوه اي از زيبايي درون انسان هاست،‌صفات جمال مخلوق را كه به لباس تن مستتر است به صنع پيكره ي او عيان نموده و زيبايي خلقت را جلوه گر مي سازد.

 

ايران همواره مهد كار و انديشه، علم و حكمت و هنر پايدار و با عزت است.

 

و بقولي: هنر نزد ايرانيان است و بس.

 

پيشينه ي تاريخي و باستاني ايران عزيز در هنر،  ما را كه گروهي مردم نهاد در دل جامعه اي فهيم و اسلامي هستيم بر آن داشت تا با توجه به واقعيت ها، ضرورت ها و وجود شرايط خاص و موجود و وجود دغدغه هاي فرهنگي مسئولين نظام و در رأس همه رهبر فرزانه ي انقلاب با رويكرد توجه به مهندسي فرهنگي كه از توصيه هاي مؤكد معظم له است و با عنايت به سالي كه به سال نوآوري و شكوفايي نامگذاري فرمودند. با اتكال به خداوند منان و بهره گرفتن از سوابق، تجاربيات و مطالعات گذشته كه حاصل سال ها تلاش نافذ و مؤثر ما در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي خاصه در تدوين و بهره مندي از انواع استانداردهاي آموزشي و پژوهشي بوده است. به تدوين طرح ها،‌ اقامه ي فعاليت ها و اجراي  برنامه هايي بپردازيم كه اولاً : در نوع خود بي نظير يا حداقل كم نظير باشد و ثانياً: پاسخگوي نيازها و مطالبات نظام و مردم باشد. ثالثاً: در راستاي اهداف فرهنگي نظام و موجب تعالي و رشد فعالان اين عرصه گردد.

 

شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا «مكاپ» در مورخ ۲۸/۸/۸۶  تأسيس گرديد و حاصل حداقل ۵ سال تلاش        بي وقفه ي خويش را در عرصه ي هنر گريم و چهره پردازي و فرهنگ سازي و الگو آفريني خويش را با اتكال به خدا و اتسال به ائمه ي معصومين (ع) بدرقه ي راه روشن و مشخص و هدفمند خويش نمود تا بهترين سرمايه و پشتوانه اجرايي براي بقاء، دوام و توفيق روز افزون آن باشد.

 

در اين عصر كه عصر فرهنگ سازي و الگو آفريني است و به فرموده ي رهبر معظم انقلاب، گام چهارم انقلاب كه خودسازي معنوي است،‌ما را بر آن داشت تا به عنوان نهادي مردمي دوشادوش دولت خدمتگزار و عدالت محور تحت رهنمودهاي معظم له سهم بسزا و قابل سترگي در ايجاد الگوهاي موفق و فرهنگ سازي و توسعه ي هنر اصيل ملي و اسلامي داشته باشيم و باهوشمندي و آگاهي و بصيرت لازم در پرتو مشاركت و تعامل با دولت،  بخشي از   دغدغه هاي حقيقي و دلسوزانه را پاسخگو باشيم. و با تدبير،‌حوصله،‌ شكيبايي و برنامه ريزي درست براساس واقع بيني، نياز سنجي و ظرفيت سنجي مناسب توفيق يابيم تا انواع تهديدهاي اجتماعي و فرهنگي را به فرصت مطلوب، شايسته و اثرگذار و مورد انتظار تبديل كنيم.

 

هنر حضرت امام خميني (ره) در پيروزي انقلاب و دفع ظلم و استبداد و مبارزه با دشمن و هدايت و رهبري ۸ سال جنگ تحميلي در پرتو دفاعي مقدس و كسب پيروزي هاي روز افزون جهاني، تبديل انواع تهديدها،‌ بي مهري ها، دشمني ها به فرصت هاي مفيد، مؤثر، و نافد بود،‌ امام (ره) از انواع توانايي ها، توانمندي ها و پتانسيل هاي موجود ملي و جهاني در توسعه ي اسلام ناب محمدي (ص) و ايجاد الگويي موفق به عنوان مديريت اسلامي جهان بهره جست و ما نيز مكلفيم راه نوراني (و منتج به سعادت دنيا و آخرت) او را كه راه روشن انبياء و اولياء‌ الهي است پيش گيريم تا وارثان بحق او و حافظان حقيقي خون شهيدان هميشه جاويد اسلام و انقلاب اسلامي باشيم. ان شاالله.

 

لذا تبديل ابتذال فرهنگي و شيوع انواع آرايش هاي غربي و ضد اصالت ملي و اسلامي در كشور به فرصتي مطلوب، مناسب و منطقي و قابل دفاع، كاري است كه جسارت، شجاعت، همت و بصيرت لازم مي طلبد و اين امر محقق نمي شود  مگر با تعامل هدفمند و معنادار دولت و مردم،‌ اين شركت كوشيده است تا با تعامل و مشاركت با دولت نقشي مهم و بسزا در فرهنگ سازي و الگو آفريني در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي ايفاء نمايد.

 

فلذا نظر به اينكه دوره هايي به جهت ميل و اشتياق و رغبت آرايشگران به فراگيري متدها و سبك ها و روش هاي جديد بين المللي در خارج از كشور توسط افراد حقيقي و حقوقي برگزار مي گردند و با توجه به اينكه متاسفانه برخي از اين دوره هاي كوتاه مدت خارجي بستر برخي  آسيب هاي اجتماعي  و پيامدهاي شوم فرهنگي و مروج فرهنگ ابتذال  مي گردند . برگزاري اين دوره  ها با توجه به ضرورت  ها و نيازهاي صنفي و حرفه اي عاملان اين فن در منطقه ي آزاد كيش موجب افزايش توانمنديها براساس نياز منطقي اين صنف براساس فرهنگ و آداب و رسوم ملي و ديني ماست و هم باعث رونق گردشگري و تقويت صنوف و اشتغالزايي و فرهنگ سازي و الگو آفريني مي گردد .

 

اميد است مولود اين پيوند و مشاركت به فضل الهي، رضا و قرب الهي، خشنودي امام زمان (عج) و شادي رهبر فرزانه ي انقلاب و همه ي دلسوزان نظام اسلامي باشد و اين تعامل گامي در حركت به سوي خودسازي معنوي و حركت در مسير گام چهارم انقلاب اسلامي باشد. ان شاالله.

 

 

 

اللهم افتح علينا ابواب رحمتك          

 

 

 

با تشكر حسين نور الدين حاج حسيني                 

 

مدير عامل شركت مهد كارآفرينان پگاه پايا «مكاپ»

 

 

 

 

ب اهداف طرح :

 

 

۱- امكان برخورداري از تجربيات و نتايج تحقيقات و پژوهش هاي علمي مفيد  در زمينه ي هنر آرايش و زيبايي .

 

۲- فراهم نمودن زمينه هاي اشتغال زايي يا انجام فعاليت هاي آموزشي و فرهنگ سازي لازم .

 

۳- فراهم سازي زمينه هاي لازم جهت ايجاد و توسعه ي آرايش به سبك ايراني (i.m.s) .

 

۴- فرهنگ سازي و الگو آفريني در بخش خدمات آرايش ، پيرايش و متعادل سازي كشور .

 

 ۵- تبادل فرهنگي ، نقل و انتفال  تجربيات  مفيد در عرصه ي هنر آرايش و زيبايي بر اساس روش هاي موجود در دنيا  و متدهاي پيشرفته در عرصه بين الملل.

 

۶- زمينه سازي جهت هدفمند شدن همايش ها و سمينارهاي آموزشي با موضوع آرايش و پيرايش و متعادل سازي از طريق ارائه ي خدمات آموزشي و مناسب .

 

۷- شناسايي استعدادهاي درخشان در زمينه هنر و زيبايي و ايجاد امكانات ، فرصت و امكان ارتقاء مهارت هاي تكميلي براي ارتقاء طلبان و زمينه استفاده از تجربيات آنها

 

۸- امكان توسه و پيشرفت پروژه هاي زود بازده كارآفرين در سراسر كشور ( در موضوع آرايش و متعادل سازي ).

 

۹- امكان دستيابي به تجربيات ساير كشور ها .

 

۱۰- كرامت بخشي و ارزش آفريني به خدمات عرصه ي آرايش و زيبايي كشور  تجليل از نخبگان و پيسكسوتان هنر زيبايي كشور .

 

 

 

ج- جامعه ي هدف :

 

 

 

۱- تمامي مدیران و مربیان  در آموزشگاه هاي  فني و حرفه اي در رشته آرايش و پيرايش اعم از مسئول – مربي – هنر آموز و پرسنل در سراسر كشور ( اعم از مرد و زن بطور مجزا و تفکیک شده ).

 

۲- كليه افراد شاغل در سالن ها – انستيتو ها و مراكز زيبايي و خدمات آرايشي سراسر كشور ( اعم از مرد و زن بطور مجزا و تفکیک شده ).

 

۳- ساكنین در جزيره ي زيبايي كيش ( اعم از مرد و زن بطور مجزا و تفکیک شده ). .

 

 

ج – نحوه ي اجراي طرح :

 

 

 

۱- شركت مهدكارآفرينان پگاه پايا داراي حداقل ۲۰۰ نمايندگي فعال در سراسر كشور است كه مي تواند با مشاركت دفاتر نمايندگي خويش و با همكاري اتحاديه ها و انجمن هاي آرايشگران شهرستان ها و استان ها ي سراسر كشور ابتدا مبادرت به اطلاع رساني نسبت به دوره هاي آموزشي كوتاه مدت نموده سپس اقدام به ثبت نام نمايد .

 

۲-هر دوره جمعا شامل ۱۸ ساعت ( سه روز روزي ۶ ساعت ) آموزش است كه در غالب كارگاه آموزشي برنامه ريزي و اجراء مي گردد .

 

۳- هر دوره به شكل تخصصي  و تكميلي است و شرط حضور داوطلبان و فراگيران دارا بودن حداقل مدرك ديپلم فني و حرفه اي رشته ي آرايش و پيرايش بانوان است .

 

۴- مواد درسي تخصصي است و براساس  نياز جامعه ي هدف طراحي  و برنامه ريزي شده اند . و اصلا لازم نيست تمامي دوره ها يكنواخت باشند . بلكه مي توانند  استمرار  نيز داشته باشند .

 

۵- جهت برگزاري هر دوره با اولويت تدريس توسط افرادي كه داراي كارت مربيگري از فني و حرفه اي يا وزارت فرهنگ ارشاد اسلامي و آموزشگاه ها و موسسات وابسته به آن نهادها است استفاده مي گردد

 

۶- كليه دوره ها صرفا با نظارت مديريت امور بانوان منطقه برگزار مي گردند تا سياست ها و چارچوب ها  و دستور العمل هاي مدون  و مشخص در اين خصوص مراعات گردند.

 

۷- همراه با طراحي و برنامه ريزي درسي و آموزشي ، امكان گشت و تفريح وخريد از بازارهاي منطقه ي آزاد كيش و استفاده از امكانات منطقه به نفع اين گردشگران آموزشي فراهم مي گردد به نحوي كه غير مستقيم حضور و تردد افراد حاضر در تورهاي آموزشي موجب تقويت صنوف و بازار و ايجاد اشتغال گردد .

 

۸- كليه شركت كنندگان موظفند با كارت ورود به كارگاه آموزشي در كلاسها و دوره ها شركت كنند .

 

۹- در طول برگزاري دوره ها امكانات تصويربرداري و عكسبرداري و فيلمبرداري شركت كنندگان قبل از شروع دوره جمع آوري مي گردد .( جمع آوري انواع دوربين – موبايل و …..).

 

۱۰- كليه ي كلاسها ارزيابي و ارزشيابي  مي گردند و در ابتداي هر كلاس به طور رسمي حضور و غياب صورت مي گيرد .

 

۱۱- گزارش هر دوره به طور مكتوب و  مصور در اختيار مديريت امور زنان به عنوان تدوين اطلاعات و آمار فعاليت ها در پايان هر دوره قرارر مي گيرد .

 

۱۲—تمامي مسئوليت  اياب و ذهاب – اسكان و پذيرايي – گشت و تفريح و برگزاري دوره ها صرفا برعهده شركت بين المللي مكاپ « مهد كارآفذينان پگاه پايا » است .

 

 

 

د – نحوه ي ثبت نام :

 

۱- شركت بين المللي مكاپ ضمن اطلاع رساني مبادرت به ثبت نام براساس جدول زمانبندي شده  مي نمايد .

 

۲- مدارك مورد نياز هنگام ثبت نام :

 

۴  قطعه عكس ۴×۳ + كپي از صفحه ي اول شناسنامه افراد + تكميل فرم اطلاعات فردي .

 

۳- دريافت هزينه ي تور و خدمات آموزشي با توجه نوع خدمات .

 

۴- صدور كارت تردد در كلاس ها .

 

۵- تدوين ليست حضور و غياب .

 

۶- ارائه ي ليست هنرجويان و مربيان و مربيان به مديريت امور زنان منطقه آزاد كيش .

 

 

تذكر :

 

 

 

       كليه هزينه هاي اين بخش تماما بعهده ي شركت بين المللي مكاپ است اعم از هزينه هاي تبليغات رسانه اي – سطح شهري – مطبوعاتي و … و حق الزحمه ي نيروها و مكان و تجهيزات و امكانات ثبت نام و صدور كارت ها و اعزام و حق الزحمه نيرو هاي اجرايي و كادر و پرسنل تور .

 

ه – قابليت ها و مزايا :

 

  برگزاري هر دوره مي تواند موجب انتفاع سازمان منطقه آزاد كيش در زمينه هاي ذيل گردد :

 

۱-    ۱۰% از هزينه ي ثبت نام بابت تخصيص مكان آموزشي و نظارت و حمايت معنوي از طرح در هر دوره .

 

۲- رونق اقتصادي منطقه و تاثير در افزايش توانمنديهاي بازارهاي مستقر در منطقه – هتل ها – سلف سرويس ها و رستوران ها – تاكسيراني و ميني بوسراني منطقه و ساير بخش هاي اقتصادي منطقه اعم از دولتي و غير دولتي .

 

۳- افزايش آمار كمي و كيفي گردشگري و تقويت اكو توريسم در راستاي سياستهاي كلان نظام در خصوص توجه به صنعت گردشگري داخلي و خارجي .

 

۴- اجتناب از خروج ارز از كشور و صرف سرمايه هاي فردي هم ميهنان در رونق بازار داخلي .

 

۵- فراهم شدن فرصت هاي شغلي مرتبت با خدمات و انتظارات جامعه ي هدف كه مي تواند بنوعي مشمول همه ي آرایشگران و هنرمندان  كشور باشند .

 

و – نقش سازمان در اجراي طرح :

 

  اين شركت جهت هر چه بهتر و با شكوهتر برگزار شدن اين طرح دو پيشنهاد ذيل را جهت استحضار ، تصميم گيري و تخصيص حمايت هاي قانوني به سازمان منطقه آزاد كيش ارائه مي نمايد .

 

۱-  شركت بين المللي مكاپ راسا اقدام به برگزاري دوره ها براساس طرح در يكي از هتل ها و سالن هاي مستقر در منطقه مي نمايد و انتظار دارد سازمان صرفا نسبت به تخصيص مجوز برگزاري دوره همكاري و اقدام نمايد .

 

۲-    مشاركت در اجراي طرح توسط شركت بين المللي مكاپ و مديريت امور بانوان منطقه آزاد كيش.

 

      به نحوي كه تمامي دوره ها در مركز آموزشي مديريت امور بانوان و تحت نظارت و كنترل آن حوزه برگزار گردد در اين صورت سازمان هم به لحاظ حمايت معنوي (‌تخصيص مجوز) و هم تجهيز امكانات آموزشي با شركت در اجراء و اقامه ي طرح مشاركت مي نمايد . در اينصورت به استناد بند ۱ بخش هوطرح سازمان مشمول انتفاع مي گردد و بديهي است ساير مزايا ديگر در بخش مذكور نيز به آن اشاره شده نيز حاصل مي شود .

 

ز- نتيجه گيري :

 

   در اين طرح به لحاظ فرهنگ سازي و الگو آفريني و به استناد توصيه ي رهبر فرزانه ي انقلاب به جهت توجه به مد آرايش ايراني لزوم حمايت فرهنگي مسئولين فرهنگي سازمان و به لحاظ آموزش و ارتقاء مهارت و تجربه ي فراگيران براساس مراعات فرايند آموزشي لزوم حمايت مسئولين آموزشي سازمان و باز به لحاظ دقت در تاثيرات اين طرح تقويت صنعت گردشگري و اكو توريسم لزوم حمايت مسئولين گردشگري سازمان بيش از پيش جلوه مي كند .

  بنابراين آنچه كه توفيقات ما را در اقامه ي اين طرح تضمين مي كند افزايش مشاركت معنا دار و هدفمند در نهاد مردم و دولت است كه اميد است در اين طرح شاهد تحقق آن باشيم

توفيقات روز افزون همه ي خادمان صادق اسلام و انقلاب را از درگاه خداي سبحان مسئلت داريم